Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna se drží v okolí silné psychologické hranice 24,00 EURCZK. Dolar od rána posiluje, středový kurz se dostal pod 1,064 EURUSD než přišla korekce.

ČNB: Inflace v květnu 2021 v souladu s prognózou ČNB nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2021 cenová hladina meziročně o 2,9 %. Inflace se tak oproti dubnu snížila a nacházela se nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly o 2,6 %.

Květnový meziroční růst spotřebitelských cen odpovídal aktuální prognóze ČNB. Mírně rychleji, než prognóza předpovídala, rostla jádrová inflace. Ve stejném směru působilo o něco výraznější zvýšení cen pohonných hmot, a to v návaznosti na vyšší než očekávanou cenu ropy. Tato odchylka byla v opačném směru kompenzována nižším než prognózovaným růstem cen potravin, jejichž dynamika je v posledních měsících výrazně rozkolísaná. Lehce nižší oproti prognóze byly rovněž primární dopady zvýšení spotřební daně na cigarety. Regulované ceny v souladu s prognózou meziročně stagnovaly.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní meziroční růst spotřebitelských cen dočasně zrychlí k horní hranici tolerančního pásma. Za tím je třeba hledat výrazné meziroční zdražení pohonných hmot, podpořené posléze též dynamickým zvýšením cen potravin a koncem roku i obnovením růstu regulovaných cen. Jádrová inflace se přitom bude z aktuálních zvýšených hodnot snižovat jen pozvolna. Její pokles budou totiž brzdit znatelné domácí poptávkové tlaky a svižný růst průmyslových cen v zahraničí. Celkové inflační tlaky se začnou zmírňovat až během podzimu s tím, jak bude odeznívat aktuálně zrychlený růst dovozních cen. Domácí cenové tlaky budou naproti tomu mírně narůstat, a to v souvislosti s probíhajícím znovuotevíráním tuzemské ekonomiky a pozvolným zrychlováním růstu mezd. V příštím roce se inflace vrátí do blízkosti 2% cíle ČNB i díky tomu, jak se budou počínaje zhruba polovinou letošního roku postupně zpřísňovat měnové podmínky.

Luboš Komárek, náměstek ředitele sekce měnové

Newsletter