Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

ČNB: Inflace v srpnu 2024 nepatrně nad 2% cílem ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v srpnu 2024

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v srpnu 2024 meziročně o 2,2 %. Oproti předchozímu měsíci se meziroční růst spotřebitelských cen nezměnil, a nachází se tak v těsné blízkosti 2% cíle ČNB. 

Srpnový meziroční cenový růst byl ve srovnání s letní prognózou ČNB rychlejší o čtyři desetiny procentního bodu. K tomu přispěla silnější dynamika cen potravin, nápojů a tabáku, v menší míře i mírně vyšší růst regulovaných cen. Lehce nad očekáváním byla také jádrová inflace. Naopak ceny pohonných hmot klesly oproti predikci výrazněji. 

srpen 2024 meziročně v %
ZoMP léto 2024 skutečnost
Index spotřebitelských cen 1,8 2,2
Regulované ceny 4,7 5,2
Primární dopady změn daní 0,1 0,1
Očištěno o změny nepřímých daní    
Ceny potravin, nápoje, tabák -0,2 1,0
Jádrová inflace 2,2 2,4
Ceny pohonných hmot -2,2 -4,2
Měnověpolitická inflace 1,7 2,1

Na jádrovou inflaci působí růst mezd v tuzemské ekonomice, který má vliv zejména na ceny služeb. Předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný přísnou měnovou politikou ČNB jádrovou inflaci naopak brzdí. Dochází přitom k poklesu ziskových přirážek výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům, který vliv rostoucích mzdových nákladů na ceny služeb částečně vyvažuje. Zboží v rámci cenového jádra přitom meziročně zdražuje pouze nepatrně. Současné oživení realitního trhu se promítlo ve zrychlení dynamiky imputovaného nájemného.

Za meziročním zdražením potravin, nápojů a tabáku stál růst cen alkoholu a cigaret. Ceny samotných potravin pokračovaly v mírném meziročním poklesu v důsledku předchozího zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Meziroční pokles cen pohonných hmot byl dán pokračujícím zlevňováním ropy na světových trzích i srpnovým zpevněním koruny. Meziroční růst regulovaných cen v srpnu pokračoval ve zpomalování, což souviselo s postupným snižováním cen energií pro domácnosti.

Cenová hladina v srpnu oproti předchozímu měsíci vzrostla o 0,3 %. Dle letní prognózy ČNB se bude inflace ve zbytku letošního roku i v dalších dvou letech pohybovat na dohled 2% cíle centrální banky.

Petr Král, ředitel sekce měnové

Newsletter