Trojice novinářů zpravodajské televize CNN podala výpověď poté, co stanice rozhodla stornovat jejich zprávu o vazbách jistého poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa na ruský investiční fond. Televize CNN výpovědi žurnalistů přijala, napsala dnes agentura Reuters. Prezident Trump případ využil k dalšímu útoku na důvěryhodnost CNN.
Zmíněná zpráva, která byla vydána minulý čtvrtek, informovala o kongresovém vyšetřování vztahů mezi jedním ruským investičním fondem a Trumpovým poradcem Anthonym Scaramuccim. CNN ale v pátek v noci materiál ze svého webu vymazala s tím, že vedení stanice v rámci vnitřního prověřování zjistilo, že zpráva neprošla řádným vydávacím procesem.
„Zpráva neodpovídala redakčním standardům CNN, proto byla stornována. Všechny odkazy na příspěvek byly zablokovány,“ uvedla CNN v prohlášení, ve kterém se rovněž Scaramuccimu omluvila.
Na interní poradě se podle CNN dotčení novináři od vedení dozvěděli, že fakta uvedená ve stornované zprávě sice nemusí být nesprávná, ale materiál sám o sobě nebyl v daném stavu dostatečně podepřený fakty a zdroji, aby mohl být zveřejněn.
„Páni, CNN musela stáhnout velkou zprávu o Rusku a tři zaměstnanci museli odejít. A co ty další vymyšlené zprávy, jaké zveřejňují? Podvrhy!“ napsal dnes Trump na twitteru.
Trump dlouhodobě kritizuje CNN za to, že vydává takzvané falešné zprávy. Na své první oficiální tiskové konferenci prezident navíc dotazy zpravodaje CNN ignoroval a na otázky mu neodpovídal, připomněl Reuters.
Výpověď podal autor zprávy Thomas Frank, zástupce šéfredaktora washingtonské redakce CNN Eric Lichtblau a šéf vyšetřovacího oddělení stanice Lex Haris.
Podle agentury AP není jasné, co přesně bylo v dotčené zprávě chybné, ani zda CNN bude toto téma dále rozvíjet. Ve staženém materiálu se uvádělo, že senátní vyšetřovací výbor se zajímá o lednové setkání Scaramucciho s Kirillem Dmitrijevem, jehož ruský investiční fond řídí investice amerických subjektů v Rusku. Dva z demokratických senátorů chtějí vědět, zda Scaramucci naznačoval, že se chystá zrušení protiruských sankcí, což by mělo vliv na činnost Dmitrijevova fondu.
Scaramucci po stažení zprávy na twitteru uvedl, že se CNN rozhodla správně a že její omluvu přijímá. „Každý chybuje, jede se dál,“ uvedl.
Haris, který v CNN pracoval od roku 2001, sdělil, že si je „jist jednou věcí: (CNN) je teď nová organizace, která si nade vše cení přesnost a čestnost. Odcházím, ale budu se těmito principy řídit, ať budu kdekoli“.