Dolar před daty z amerického trhu práce v mírném zisku pod 1,1030 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu ve ztrátě. Koruna oslabila nad 25,35 za euro a nad 23,00 za dolar.

Coding Bootcamp Praha: Začali od nuly a nelitují. Práci sehnali od půl roku od absolvování kurzu

Stát se ajťákem je běh na dlouhou trať. IT obor je pro každého, kdo o něj má skutečný zájem. Nejde o magický talent, ale o píli, motivaci a pozitivní přístup… „Sledujeme, kolik studentů po úspěšném absolvování našeho programu dokáže sehnat práci do šesti měsíců od konce kurzu. Náš průměr ze všech těch teď už 14 dokončených běhů je 91 %,“ říká Jana Večerková, zakladatelka programátorských kurzů Coding Bootcamp Praha.

Jan Jirsík: Změna je život

Jako dítě, trávil Jan Jirsík volný čas se svým strýcem, který se zabýval programováním. V té době ještě nevěděl, že právě to bude jeho vstupní branou do webového vývojářství. Se základy programování se Jan pak následně setkal i v rámci studií na Dopravní fakultě na ČVUT v Praze. Po roce života ve Velké Británii se vrátil do České republiky a ucházel se o místo řídícího letového provozu v Air Navigation Services. Místo toho se stal pseudopilotem a tuto práci si udržel téměř 8 let. Po nějaké době začal přemýšlet o změně a vášeň jeho mladých let se zdála jako proveditelný nápad. „Nějak jsem čekal, až se stanu webovým vývojářem, a Coding Bootcamp Praha jsem viděl jako ideální příležitost,“ říká nynější vývojář ve společnosti Nano Energies. Program trval od září do listopadu a před koncem začal Jan pociťovat časový tlak na hledání práce. Tlaku nepomáhaly ani změny v rodině, které ho tlačily, aby od ledna nastoupil na stálé místo. Jeho jediný cíl získat práci vyústil první nabídkou, kterou vzal bez váhání. Věděl, že je jen otázka času, kdy si najde práci, která mu bude vyhovovat – věděl, že s větrem v zádech dostává nabídky dál. Čas přinesl své ovoce a Jan začal pracovat jako full-stack vývojář ve společnosti Nano Energies. „Když jsem jako junior začínal, byl jsem 100 % v kanceláři a doporučil bych to každému začátečníkovi, protože vám to dává šanci lépe se učit od kolegů,“ říká absolvent Coding Bootcamp Praha. Nyní si svou práci může zorganizovat podle sebe a má více času na rodinu.

Petr Stoklas: Být kreativním

Petr Stoklas neměl jasnou představu o své kariéře. V zahraničí pracoval jako pekař a skladník. Odjakživa chtěl mít prostor pro práci z domova i z kanceláře, přičemž by tvořil kreativní věci. Pochopil, že programování mu toto umožní, a to jen s notebookem v ruce. Také se mu líbila velká rozmanitost pracovních možností. V České republice našel jen několik nabídek studia programování a Coding Bootcamp Praha měl pěkné recenze a skvělý poměr ceny a kvality. „Samotný bootcamp byl zábavný. Stresoval jsem se jen tím, abych si co nejdříve našel práci. Dostal jsem šanci a využil ji,“ říká absolvent Coding Bootcamp Praha a současný zaměstnanec Factorio Solutions.

Tâm Lê: Brala jsem to jako práci na plný úvazek

Tâm se po čase na pozici asistentky generálního ředitele rozhodla pro radikální změnu. „Chtěla jsem si najít práci, kde budu pracovat s lidmi, ale zároveň budu mít čas pracovat sama na sobě,“ říká absolventka Coding Bootcamp Praha. Začala si sama vyhledávat online kurzy programování a díky tomu objevila právě tento druh bootcampu. Mohla se tak setkat s lidmi co mají stejné cíle a prožít si to na vlastní kůži. Od začátku brala kurz velmi vážně a všechen svůj čas investovala převážně do studia.  „Bylo to velmi intenzivní. Tím myslím, že jsem musela vstřebat spoustu informací ve velmi krátkém čase. Tři měsíce mi utekly jako voda,“ hodnotí Tâm zpětně své zkušenosti z kurzu v Coding Bootcamp Praha. Přibližně měsíc po dokončení studia si našla svou první práci v IT jako frontend developer. Má zkušenosti jak s firmou, kde měla na pomoc zkušeného mentora, tak i jako backend programátor ve startupu, kde se musela spolehnout především sama na sebe.

Kamil Drozd: Změna práce po 40. roce života aneb Jak se dostat k práci v IT

Ve své bývalé pracovní pozici zastával roli manažera nákupu v automobilovém průmyslu. Práce jej víceméně bavila, ale byla značně repetitivní a neobešla se bez stresu. Postupem času začal Kamil přemýšlet, jestli je jeho současná práce tím, co chce po zbytek své kariéry vykonávat.

IT jako nová pracovní cesta

Rozhodl se pro razantní změnu povolání a šel za tím, čemu se rád věnuje. Rozhodl se pro absolvování vzdělávacího kurzu, který pravidelně pořádá Coding Bootcamp Praha. Ti svým účastníkům nabízí tříměsíční intenzivní kurzy, během kterých se účastníci naučí programovat v JavaScript a PHP. Důležité je podotknout, že absolventi těchto kurzů mají 90 % šanci na získání zaměstnání v oblasti IT.

Nyní mi je 42 let, a když jsem se rozhodoval, jestli změním povolání, přemýšlel jsem nad tím, jestli to náhodou není poslední obrovská změna, kterou mohu udělat. Zároveň jsem si ale také říkal, že i v tomto věku jsem schopný a ochotný se učit nové věci,“ říká účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha. „Myslím si, že 42 let rozhodně není věk, který by nám měl bránit ve změně povolání,“ doplňuje Kamil Drozd.

S ohledem na pandemickou situaci, která letošnímu roku víceméně vévodí, a která zapříčinila zpomalování automobilového průmyslu, Kamil Drozd dodává: „V mém předchozím zaměstnání mají v současnosti problémy kvůli dodavatelům, proto jsem v tuto chvíli nesmírně rád, že jsem obor změnil.

Změna práce a studium

Během změny povolání a během změny odvětví je důležité si v rodině či se svými blízkými ujasnit, které plány vlastně máte. Pokud se před změnou odvětví odhodláte zúčastnit kurzu, který vám výrazným způsobem pomůže ke svému vysněnému povolání, všem připomeňte, že vás čekají hodiny studia. „Než jsem se přihlásil na kurz od Coding Bootcamp Praha, vše jsem prodiskutoval s rodinou a ujistil jsem se, že veškeré studium a péče o rodinu bude probíhat hladce,“ upřesňuje Kamil Drozd.

Jak pomohl bootcamp?

Potřebu seberealizace má člověk v každém věku. „Jedním z hlavních důvodů mé kariérní změny byla potřeba a možnost se mít neustále co učit,“ komentuje Kamil Drozd a dodává: „Před, během i po bootcamp kurzu jsem se naučil obrovské množství věcí, a právě to je to, díky čemuž jsem natolik nadšený.“ Během kurzů se uchazeči Coding Bootcamp Praha setkají nejen s teoretickými osnovami. Vyzkouší si také různé IT projekty. „Sám jsem si užil zejména týmové projekty, protože právě jejich simulace je pro budoucí práci perfektní praxí, která se doopravdy v následném pracovním životě hodí,“ dodává účastník.

Problémy s hledáním nové práce

Kurz pořádající Coding Bootcamp Praha, kterého se Kamil Drozd zúčastnil, skončil na začátku dubna, a tedy během první vlny pandemie v Česku. Bylo pro něj s nově nabytými zkušenosti z oblasti IT těžké najít uplatnění v takto složité době? „IT kurz skončil začátkem dubna a na konci května jsem nastoupil na nové pracovní místo. Všehovšudy jsem měl tři pracovní nabídky, takže skutečně nemůžu říct, že by měl koronavir jakýkoliv negativní dopad na hledání pracovních míst. Minimálně v mém případě,“ vysvětluje Kamil Drozd. „Chtěl jsem být PHP developer, což mi můj současný zaměstnavatel umožňuje,“ doplňuje.

Rady a tipy

Pokud se pro jakoukoliv pracovní změnu rozhodneme, věřme, že neuděláme špatně. Je důležité se věnovat tomu, co nás alespoň trochu baví a naplňuje. „Pokud se pro něco rozhodnete, jděte do toho na sto procent. Nevzdávejte se jen proto, že jste se kdekoliv na chvíli zasekli. Jakmile jednou objevíte cestu, řekněte si, to dáš,“ motivuje účastník kurzu od Coding Bootcamp Praha, Kamil Drozd.

Účast v kurzu a svou současnou pracovní situaci komentuje následovně: „Pokud jste ochotni se cokoliv naučit, věřte mi, že práci najdete velmi rychle. V současnosti mě každý týden minimálně jeden headhunter kontaktuje prostřednictvím sítě LinkedIn a posílá mi pracovní nabídku s návrhem schůzky. Ve své současné práci jsem velmi spokojený, nicméně je velmi příjemné vidět, že je po mých nových zkušenostech a dovednostech taková poptávka.“

Newsletter