Compelson pomáhá agentům americké DEA v boji proti pytlákům v Africe a Jižní Americe

Compelson se pouští do boje proti pytlákům a pašerákům v Jižní Americe a Africe. Svůj software MOBILedit Forensic 9 v nejnovější zakázce dodal neziskové organizaci Focused Conservation, založené bývalými speciálními agenty americké DEA. Ti již software každý den využívají ve své práci. Součástí spolupráce je rovněž školení v používání softwaru, na jehož proběhlé první online kolo naváže Compelson živým školením ve Washingtonu DC na jaře tohoto roku. Kvůli vstupu do boje s pytláky pracuje Compelson na rozšíření svého řešení o možnosti analýzy fotografií zvířat a trofejí, o které pytláci usilují nejčastěji.

Česká společnost Compelson od roku 1996 pomáhá domácím i zahraničním policejním vyšetřovatelům v boji proti zločinu. Nyní však díky spolupráci s americkou neziskovou organizací Focused Conservation, založenou a provozovanou bývalými agenty DEA (amerického úřadu pro potírání drog), vstupuje Compelson do boje s africkými a jihoamerickými pytláky a pašeráky.

„V Compelsonu si klademe za cíl boj se zločinem v jakékoli podobě. Jsme proto rádi, že náš nástroj nachází uplatnění i na dalších místech, mimo běžnou policejní činnost, na kterou jsme zvyklí. Spolupráce v boji proti pytláctví ukazuje, že MOBILedit nenabízí jen ochranu práv lidských, ale také zvířat, která jsou ohrožena rozsáhlými sítěmi pytláků a pašeráků,“ komentuje spolupráci Dušan Kožušník, zakladatel a CEO společnosti Compelson.

Dušan Kožušník, zakladatel a CEO Compelson

Pro alespoň tříletou spolupráci dodal Compelson organizaci Focused Conservation licence softwaru MOBILedit Forensic 9, potřebný hardware ve formě Connection kitů, ale také školení v používání softwaru v hodnotě jeden a půl milionu korun. První kolo školení proběhlo mezi Compelsonem a organizací Focused Conservation vzdáleně. Díky tomu mohou zástupci organizace již nyní software MOBILedit aktivně používat v Jižní Americe a Africe. Na jaře příštího roku naváže Compelson s osobním školením ve Washingtonu.

„Po důkladném prozkoumání nabídky a možností různých společností jsme se rozhodli zvolit MOBILedit Forensic k dlouhodobé spolupráci jako svůj primární nástroj pro analýzu mobilních zařízení. Přesvědčila nás síla nástroje i podpora v mnoha jazycích a široká paleta zařízení, která MOBILedit Forensic dokáže analyzovat. Vedle toho nás nadchl přístup Compelsonu ke spolupráci s námi, i co se týče zaškolení a ochoty rozšířit pro naše potřeby možnosti detekce předmětů na fotografiích o zvěř a trofeje. Důkazy, které touto formou můžeme získat, pro nás mají nesmírnou hodnotu,“ komentuje za organizaci Focused Conservation William Fortuno, instruktor a mentor výcvikového programu americké vlády Digital Evidence Exploitation Specialist (DEES) se zaměřením na boj s pytláctvím.

Jedna fotografie místo tisíce slov

S rozpoznáním objektů na fotografiích má Compelson díky potřebám forenzních vyšetřovatelů již bohaté zkušenosti. Naposledy, kvůli probíhajícímu konfliktu na Ukrajině, přidal do svého softwaru Compelson možnost detekce zbraní a vojenské techniky. To nyní mohou využívat vyšetřovatelé různých ukrajinských bezpečnostních složek, jimž Compelson zdarma poskytl licence svého softwaru MOBILedit Forensic.

Pro boj s pytláky a pašeráky již nyní Compelson připravuje rozšíření možností o rozpoznávání živých či usmrcených zvířat a zároveň i trofejí, které jsou u pytláků nejvyhledávanější.

„Ze zpětné vazby od forenzních vyšetřovatelů a nyní také od vyšetřovatelů z ukrajinských bezpečnostních složek víme, kolik informací lze získat z fotografií a jakou klíčovou roli ve vyšetřování tyto informace hrají. Proto kvůli nejnovější spolupráci připravujeme rozšíření našich možností obrazové analýzy o fotografie živých či usmrcených zvířat a trofejí,“ uzavírá Kožušník.

Compelson je průkopníkem v oblasti bezpečnosti mobilních zařízení a jejich forenzní analýzy – tedy ve využití získaných dat pro vyšetřování či soudní řízení. Tato data v dnešní době hrají klíčovou roli při usvědčování pachatelů či naopak v ochraně poškozených. Firma stála u zrodu tohoto oboru a její produkt MOBILedit Forensic patří mezi nejpoužívanější produkty svého druhu na světě. Compelson se zaměřuje také na překonávání bezpečnosti a získávání dat z chytrých hodinek a cloudových služeb, jakými jsou Facebook, Instagram, OneDrive, Messenger, Slack, služby Google a mnoha dalších. Compelson zároveň provozuje i speciální laboratoř, v níž se specializuje na pokročilé techniky, například získávání dat přímo z čipů. V rámci laboratoře také pořádá vysoce odborná školení pro vyšetřovací složky.

MOBILedit Forensic využívají bezpečnostní složky ve 119 zemích světa, od amerických FBI a CIA přes britský Scotland Yard až po Policii ČR. MOBILedit pro civilní použití má pak přes 6 milionů uživatelů ve více než 160 zemích.

Newsletter