Americká centrální banka dnes sníží sazby. Trh očekává snížení o 50 bodů, ekonomové o 25. Americké výnosy rostou, dolar v mírné ztrátě nad 1,1110 za euro. Koruna zpevnila pod 22,60 za dolar a pod 25,10 za euro.

ČR: PMI klesá pod hladinu 50 bodů poprvé za více než dva roky

Výsledky posledního průzkumu ukázaly na první zhoršení celkového zdraví českého zpracovatelského sektoru od července 2016. Oslabení bylo spojeno s poklesem výroby a s druhým měsíčním snížením objemů nových zakázek. Ten navíc zrychlil na nejvyšší tempo za šest let poháněn prudkým poklesem nových zakázek ze zahraničí. Slabší poptávka pak vedla ke snížení podnikatelské důvěry na druhou nejnižší úroveň od prosince 2012. Ceny vstupů i výstupů v prosinci vzrostly nejslabším tempem od loňského srpna.

„V porovnání se sílou českého výrobního sektoru na začátku tohoto roku jsou výsledky na konci roku skličující. Prosincová data ukázala na zhoršení provozních podmínek poháněné poklesy objemů výroby i nových zakázek. Slabší zákaznická poptávka způsobila utlumení podnikatelské důvěry, dále poškozené pokračujícím napětím v obchodě a problémy v automobilovém sektoru. Rychlejší růst zaměstnanosti a nedodělků byl zdůvodněn větší náročností výroby spíše než vyšší poptávkou od zákazníků. Jedinou úlevou bylo snížení inflace cen. Ceny vstupů vzrostly nejméně od srpna 2017 díky částečnému uvolnění tlaku na kapacity zásobitelů. Slabší poptávka nicméně přispěla k nejpomalejšímu zvýšení cen hotových výrobků od loňského srpna,“ uvedla Siân Jones, ekonomka společnosti IHS Markit, která výrobní průzkum v České republice zpracovává, komentuje: .

Hlavní výrobní PMI® pro Českou republiku společnosti IHS Markit je kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu výrobního sektoru, který sleduje změny v objemu nových zakázek, ve výrobě, zaměstnanosti, výkonnosti dodavatelů a skladových zásobách. Výsledek vyšší než 50 bodů znamená celkové zlepšení sektoru.

Hlavní hodnota PMI v prosinci klesla z listopadových 51,8 bodu na 49,7 a ukázala tak na mírný pokles výkonu českého výrobního sektoru. Aktuální hodnota byla neuspokojivým závěrem roku a čtvrtletní průměr byl navíc nejnižší od třetího čtvrtletí roku 2016.

Hlavním důvodem zhoršení celkového zdraví sektoru byl další pokles objemů nových zakázek. Ty podle výrobních firem během prosince klesaly výrazně, a navíc nejrychleji za šest let. Účastníci průzkumu zpomalení připisovali pokračujícím problémům automobilového sektoru a poklesu zákaznické poptávky. Čeští výrobci navíc pozorovali i ostrý pokles exportních zakázek, který byl nejrychlejší za devět a půl roku a byl obecně spojován s obchodními válkami.

Spolu se slabší poptávkou české firmy v prosinci zaznamenaly pokles výroby, a to poprvé od července 2016. Pokles výstupu byl sice celkově mírný, ale největší od prosince 2012.

Výrobci zpracovatelského zboží následně zvýšili své ceny jen mírně a do nejmenší míry od loňského srpna. Inflace cen vstupů byla celkově výrazná, ač nejslabší za šestnáct měsíců. Řada firem hlásila vyšší ceny energií a surovin.

Procesy náročnější na čas a práci si pak vyžádaly další zvýšení zaměstnanosti a rozpracovanosti. Firmy se také zmiňovaly o větším hromadění zásob surovin i hotových výrobků.

Podnikatelská důvěra zůstala v prosinci oslabená obavami z napětí na světových trzích a slabší zákaznické poptávky. Stupeň optimismu byl po nedávném listopadovém minimu hned druhý nejnižší za šest let. 

Newsletter