ČR: PMI v říjnu klesá na 52,5 b., na minimum za 23 měsíce

Říjnová data ukázala, že podnikatelské podmínky v českém zpracovatelském sektoru znovu posílily, i přesto, že celkové tempo zpomalilo čtvrtý měsíc v řadě a bylo nejslabší téměř za dva roky. Podnikatelská očekávání na minimu od července 2013.

Růst podpořilo solidní zvýšení výroby; objemy nových zakázek ale během měsíce vzrostly jen nepatrně. Podobně i poptávka od zahraničních klientů oslabila na bezmála dvouleté minimum a také růst zaměstnanosti klesl na nejnižší úroveň od srpna 2016. Na očekávání výroby v příštích dvanácti měsících mezitím dopadlo zpomalování v automobilovém sektoru a obavy z globálních obchodních válek.

Aktuální index PMI se poklesem ze zářijových 53,4 bodu na 52,5 ještě více oddálil od rekordních hodnot ze začátku roku. Stále sice vykazuje dobré zdraví sektoru, ale jeho růst byl v tomto období nejslabší téměř za dva roky. Objemy výroby v říjnu dále vzrostly, a to stejným tempem jako v září. K růstu podle hlášení účastníků průzkumu přispěly nové výrobky na trhu a více nové práce.

Nové zakázky, které výrobní firmy obdržely, se v říjnu zvýšily jen mírně a nejslabším tempem v současné šestadvacetiměsíční řadě růstu. Nejpomaleji za skoro dva roky poklesl i růst nových zakázek ze zahraničí. Účastníci často uváděli, že ke slabšímu zvýšení nových zakázek přispělo zpomalení v automobilovém průmyslu.

Ceny vstupů v českém zpracovatelském sektoru v říjnu vzrostly výrazným tempem. Jejich zvýšení bylo z velké části přisuzováno vyšším cenám surovin a paliva. Dodavatelské lhůty se navíc dále prudce protáhly, údajně vzhledem k nedostatečným kapacitám. Ceny výstupů též silně vzrostly kvůli vyšším nákladům a tlaku na kapacity.

„Český zpracovatelský sektor vkročil do posledního čtvrtletí roku v mírně oslabené pozici; index PMI klesl na nejnižší hodnotu za bezmála dva roky. Expanze výroby byla v porovnání se začátkem roku jen chabá a objemy nových zakázek vzrostly jen mírně,“ uvedla Siân Jonesová, ekonomka společnosti IHS Markit. 

„Hlavním důvodem k obavám je podnikatelská důvěra. Sentiment českých výrobců zůstává nadále dosti beznadějný vzhledem ke zvýšenému napětí na trhu a oslabení automobilového průmyslu. V současném období byly firmy nejméně optimistické od července 2013. I přes hlášení pokračujícího nedostatku kapacit a dalšího zvýšení rozpracovanosti zaměstnanost vzrostla do nejmenší míry od srpna 2016. Některé firmy stále zdůrazňují nedostatek zručných pracovníků na trhu a tlak na zvyšování mezd,“ dodala Jonesová.

Newsletter