CRIF: Ukrajinci jsou aktuálně nejčastějšími zahraničními majiteli firem v Česku, přeskočili Rusy

Občané Ukrajiny jsou nejvíce zastoupenými zahraničními vlastníky českých firem.  Na první příčce předstihli Rusy, kteří žebříček vedli ještě na jaře 2021. Ukrajinci aktuálně vlastní padesátiprocentní nebo vyšší podíl v celkem 12 538 společnostech, které dohromady zaměstnávají odhadem 26 tisíc zaměstnanců. Počet firem vlastněných občany Ruska se za posledních 10 měsíců propadl o více než dva tisíce. V současnosti jich je 11 150 a zaměstnávají odhadem 16,5 tisíce lidí. Ukrajinci vlastní spíše menší společnosti, Rusové naopak ty s vyšším obratem. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Podle dat získaných z Evidence skutečných majitelů se počet společností s ruskými majiteli za posledních 10 měsíců snížil o 2 187 firem, což je poměrně překvapivé, protože do jara loňského roku byl jejich počet dlouhodobě stabilní. Nejvíce společností s ruskými majiteli bylo v Česku zaregistrováno v roce 2015, a to 13 818. Loni v dubnu to potom bylo 13 337 firem. Zatímco loni na jaře byli Rusové ještě nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, v současnosti jim patří až třetí místo. Druhými nejčastějšími zahraničními majiteli českých firem jsou firmy občanů ze Slovenska, kterých je 12 454.

„Současný výrazný pokles počtu společností s ruskými vlastníky může být zapříčiněn mimo jiné zhoršujícími se vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací zejména v období po kauze Vrbětice. Na základě událostí posledních dní lze přitom předpokládat, že podíl společností s ruskými vlastníky bude v tomto roce dále klesat,“ říká Jan Cikler, hlavní analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

Obrat firem s ukrajinskými vlastníky dosahuje 46 miliard, u firem s ruskými majiteli 34 miliard

Celkové tržby firem s ukrajinskými vlastníky dosahují částky odhadem 46 miliard korun. Tržby firem s ruskými majiteli potom necelých 34 miliard korun. Mezi firmami z obou zemí se ale najde mnoho takových, které nevykazují žádný obrat. Zhruba 7 900 společností s ruskými majiteli a 8 tisíc firem s těmi ukrajinskými nemá uvedenou kategorii obratu.

Základní kapitál firem s ruskými vlastníky dosahuje 8 miliard korun, u ukrajinských majitelů to jsou 2,5 miliardy

Mezi firmami v kategorii obratu nad 1 miliardu korun nenalezneme žádnou firmu většinově vlastněnou Ukrajinci. Tito vlastníci jsou dominantnější v menších společnostech. Naopak těch s ruskými majiteli má obrat nad 1 miliardu hned šest. Největší společností je kunovický výrobce letadel a jejich motorů Aircraft Industries, jehož obrat přesahuje 1,5 miliardy korun a který zaměstnává více než tisíc lidí. Podle počtu zaměstnanců je druhou největší firmou společnost na výrobu potrubních armatur MSA, a.s. s více než 250 zaměstnanci a obratem přes 1 miliardu korun. Následuje společnost na výrobu a zpracování drahých kovů SAFINA, a.s., která zaměstnává více než 200 zaměstnanců a její obrat také přesahuje 1,5 miliardy korun. Obrat nad 1 miliardu mají i společnosti SmartResearch s.r.o., TeleConnect CZ s.r.o. a IPVOIP, které však zaměstnávají podle dostupných údajů nanejvýše pět pracovníků.

Nejvíce ruských i ukrajinských firem podniká v oblasti nemovitostí

Třetina (34 %) firem s ruskými majiteli podniká v nemovitostech, zejména v pronájmu a správě vlastních nebo pronajatých nemovitostí. Dalších 30 % podniká ve velkoobchodu, 5 % potom v maloobchodu a 3 % ve stavebnictví.

I u firem s ukrajinskými majiteli tvoří největší část firmy podnikající v oblasti nemovitostí, a to celkem 20 %. Vysoký podíl firem vlastněných Ukrajinci podniká ve stavebnictví, konkrétně je jich přes 17 %. Stejný podíl, tedy 17 %, působí i ve velkoobchodu. Pouze 3 % firem se věnuje činnostem v maloobchodu.

Ukrajinci jsou největší menšinou v ČR, trvalý pobyt jich zde má 150 tisíc, Rusů je čtyřikrát méně

Nejvyšší podíl osob se státním občanstvím v České republice mají Ukrajinci. Podle dat Českého statistického úřadu se počet občanů Ukrajiny s trvalým pobytem v České republice v uplynulých letech zvyšoval. Při sčítání lidu v roce 2001 bylo k trvalému pobytu přihlášeno více než 20 tisíc občanů Ukrajiny, v roce 2011 to bylo přes 116 tisíc lidí a při nedávném sčítání v roce 2021 se jejich počet vyšplhal na více než 150 tisíc.

Počet občanů Ruské federace s trvalým pobytem v Česku také nadále stoupá. Při sčítání v roce 2001 jich bylo necelých 8 tisíc, o deset let později přes 31 tisíc a v minulém roce více než 35 tisíc. Rusové jsou tak v Česku čtvrtou nejpočetnější skupinou cizinců. Před občany Ruska jsou podle posledního sčítání na druhém místě Slováci (95 tisíc) a na třetím občané Vietnamu (54 tisíc).

 

Tabulka 1: Srovnání společností s ruskými a ukrajinskými vlastníky dle hlavních kategorií

  Ruští majitelé Ukrajinští majitelé
Počet firem v ČR 11 150 12 538
Odhadovaný počet zaměstnanců 16 500 26 000
Základní kapitál 8 miliard Kč 2,5 miliardy Kč
Odhadovaný obrat 34 miliard Kč 46 miliard Kč

Zdroj: CRIF

 

Tabulka 2: Největší společnosti s ruskými či ukrajinskými vlastníky z pohledu počtu zaměstnanců

Název Země původu majitele Okres Počet zaměstnanců Obor činnosti
Aircraft Industries, a.s. RF Uherské Hradiště 1000-1499 Výroba letadel a jejich motorů, kosmických lodí a souvisejících zařízení
Carpathian Dream s.r.o. UK Praha 500-999 Úklidové činnosti
VIPERJOB s.r.o. UK Praha 500-999 Činnosti agentur zprostředkujících zaměstnání
MSA, a.s. RF Opava 250-499 Výroba ostatních potrubních armatur
ČKD Blansko Holding, a.s. RF Blansko 250-499 Výroba nožířských výrobků, nástrojů a železářských výrobků
KOVOSVIT MAS Machine Tools, a.s. RF Sezimovo Ústí 250-499 Výroba kovoobráběcích strojů
KAULPINA s.r.o. UK Praha 250-499 Demolice a příprava staveniště
Plus Wain s.r.o. UK Liberec 250-499 Správa nemovitostí na základě smlouvy

Zdroj: CRIF

Tabulka 3: Největší společnosti s ruskými či ukrajinskými vlastníky z pohledu obratu

Název Země původu majitele Okres Obrat (v mld. Kč) Obor činnosti
Aircraft Industries, a.s. RF Uherské Hradiště 1,5 a více Výroba letadel a jejich motorů, kosmických lodí a souvisejících zařízení
SAFINA, a.s. RF Praha-západ 1,5 a více Výroba a hutní zpracování drahých kovů
IPVOIP s.r.o. RF Praha 1,5 a více Ostatní telekomunikační činnosti
MSA, a.s. RF Opava 1-1,5 Výroba ostatních potrubních armatur
TeleConnect CZ s.r.o. RF Praha 1-1,5 Činnosti související s bezdrátovou telekomunikační sítí
SmartResearch s.r.o. RF Praha 1-1,5 Programování

Zdroj: CRIF

 

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF, která byla založena v roce 1988 a od té doby prošla velmi dynamickým rozvojem. Dnes již působí na 4 kontinentech ve 35 zemích světa, kdy přes 5 500 zaměstnanců vytváří služby pro více než 82 000 společností a 1 000 000 spotřebitelů.

CRIF poskytuje v České republice a Slovenské republice svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osob z ČR a SR čerpající z více než 90 informačních zdrojů. Aplikace Cribis také obsahuje mezinárodní službu SkyMinder umožňující prověřování více než 200 milionů společností z 230 zemí a území světa.

Společnost CRIF je také organizátorem Bankovního registru klientských informací, jehož prostřednictvím si banky vyměňují informace o bonitě a důvěryhodnosti svých klientů a Nebankovního registru klientských informací, který shromažďuje od věřitelských subjektů údaje o klientech a zajišťuje jejich zpracování. Společnost rovněž provozuje registr finančních poradců ELIXIR, který je přehlednou databází profesních údajů finančních poradců, makléřů a agentů na českém trhu.

Registr platebních informací REPI byl společností CRIF založen za účelem sdílení platebních informací mezi jednotlivými členy, kteří poskytují svým klientům služby založené na splátkách – půjčkách, nákupech na splátky nebo nákupech na fakturu.

Divize CRIF Transformation Services spolupracuje s finančními institucemi, utilitami a telco operátory při optimalizaci a digitalizaci jejich systémů pro řízení kreditního rizika.

Společnost CRIF provozuje také otevřenou platformu CRIF.Digital obsahující souhrn služeb, které umožňují urychlení digitální transformace ve společnostech napříč všemi sektory formou využití rychlého rozvoje informačních technologií, dostupnosti strukturovaných datových zdrojů  a příležitostí daných novou legislativou.

Newsletter