Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,2, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,9 bodu na hodnotu 100,7 a indikátor důvěry spotřebitelů o 0,3 bodu na hodnotu 91,7.
K meziměsíčnímu růstu ekonomického sentimentu mezi podnikateli došlo zejména vlivem zvýšení důvěry ve vybraných odvětvích služeb, kde se výrazně zvýšil podíl podnikatelů očekávajících v období příštích tří měsíců zvýšení poptávky po službách. Rovněž ve stavebnictví se důvěra výrazněji zvýšila, v průmyslu se zvýšila mírně a v obchodě naopak ve srovnání s lednem poklesla.
„K únorovému růstu důvěry přispěla kromě zvýšených očekávání zaměstnanosti ve stavebnictví v souvislosti s nadcházející stavební sezónou i výrazně vyšší očekávaná poptávka ve vybraných odvětvích služeb. Pozitivní vliv měly také snižující se zásoby v průmyslu,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Mírné zvýšení důvěry spotřebitelů v únoru souvisí především s poklesem počtu domácností, které se v příštích dvanácti měsících obávají zhoršení celkové hospodářské situace v České republice.
„Přestože spotřebitelé jsou v únoru ve srovnání s předešlým měsícem méně pesimističtí v otázce vývoje celkové hospodářské situace v následujících dvanácti měsících, mnohem hůře než v lednu hodnotí svoji současnou finanční situaci, která je z jejich pohledu horší než v předchozích dvanácti měsících. V kombinaci se stále rekordně vysokými obavami z růstu cen tak domácnosti očekávají, že budou muset více spořit a omezit velké nákupy,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.