Česká společnost je v hodnocení ekonomické situace země rozdělena do dvou stejně velkých táborů. Podle zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) je s hospodářskou situací Česka spokojeno 28 procent lidí, stejně velká část zastává opačný názor. Množství pozitivních odpovědí bylo srovnatelné s rekordními hodnotami z počátku roku 2006.
Jako dobrou označilo hospodářskou situaci země 26 procent respondentů. Další dvě procenta ji považují za velmi dobrou. Naopak 22 procent označilo situaci za špatnou a dalších šest procent za velmi špatnou. Zbylých 42 procent uvedlo, že hospodářská situace země není ani dobrá, ani špatná.
Proti obdobnému výzkumu CVVM z letošního června se v září zvýšil podíl příznivého hodnocení o pět procentních bodů. Dosáhl tak rekordní úrovně z ledna 2006, kdy ekonomickou situaci hodnotilo pozitivně také 28 procent dotázaných. Podíl nepříznivého hodnocení se v aktuálním průzkumu proti letošnímu červnu naopak snížil o tři procentní body.
Podle CVVM se o ekonomické situaci vyjadřují optimističtěji studenti a vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci. Z hlediska stranických preferencí jde hlavně o stoupence ANO a ODS. Na opačném pólu stojí důchodci, nezaměstnaní a voliči komunistické strany.
Životní úroveň svých domácností označilo za spíše dobrou 35 procent dotázaných, dalších šest procent za velmi dobrou. Naproti tomu 14 procent respondentů považuje životní úroveň svých domácností za spíše špatnou a tři procenta za velmi špatnou. Nejvíce lidí – 42 procent – volilo odpověď „ani dobrá, ani špatná“.
Názory lidí zjišťovalo CVVM mezi 7. a 14. zářím. Výzkumníci oslovili 994 osob starších 15 let.