Každý rok přináší povinnost podat daňové přiznání a rok 2025 není výjimkou. Termíny pro jeho podání se mohou lišit v závislosti na formě podání a zapojení daňového poradce. Správné dodržení termínů je klíčové pro vyhnutí se možným sankcím.
Klíčové termíny pro podání řádného daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob v roce 2025
- V listinné podobě – do 1. dubna 2025 platí pro ty, kteří podávají daňové přiznání fyzicky na finanční úřad nebo poštou.
- V elektronické podobě – do 2. května 2025 pro podání přes daňový portál nebo datovou schránku.
- S daňovým poradcem – do 1. července 2025 platí pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového poradce.
Podle daňového řádu může dále správce daně na žádost daňového subjektu prodloužit až o tři měsíce lhůtu pro podání řádného daňového tvrzení. Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Kdo musí podat daňové přiznání?
Podle Michala Jelínka, daňového experta a partnera V4 Group, platí povinnost podat daňové přiznání pro osoby, jejichž roční příjmy podléhající dani z příjmů fyzických osob přesáhly 50 000 Kč, pokud nejsou od daně osvobozeny nebo zdaněny zvláštní sazbou daně vybírané srážkou. Povinnost se také vztahuje na osoby s daňovou ztrátou.
Další situace, kdy je třeba daňové přiznání podat:
- Příjmy ze zaměstnání u více zaměstnavatelů současně.
- Kombinace zaměstnání a podnikání (OSVČ).
- Příjmy ze zaměstnání a současně příjmy z kapitálového majetku, nájmu nebo neosvobozené ostatní příjmy přesahující 20 000 Kč.
- Daňový nerezident uplatňující daňové výhody.
- Příjmy z porušení podmínek daňových úlev (např. životní pojištění).
Co zaměstnanci?
„Většina zaměstnanců daňové přiznání nepodává, pokud požádali zaměstnavatele o roční zúčtování nejpozději do 17. února 2025. V případě souběhu příjmů nebo vedlejší podnikatelské činnosti však musí podat přiznání sami,“ podotýká Michal Jelínek z V4 Group.
Co hrozí při zmeškání termínu?
Finanční správa může uložit pokutu za pozdní podání daňového přiznání. Pokud se přiznání podá do pěti pracovních dnů po termínu, pokuta nehrozí. Poté se sankce postupně zvyšuje a může dosáhnout až 300 000 Kč. Doporučuje se proto dodržovat stanovené lhůty a předcházet možným sankcím.
V4 Group je poradenská skupina sdružující daňové konzultanty ze společnosti V4 Tax, právní poradce z advokátních kanceláří V4 Legal, auditory ze společnosti V4 Audit, účetní působící pod značkou V4 Account a mediální experty z V4 Commmunications. Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru nabízí skupina řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.