Daňovým přiznáním povinnosti živnostníků nekončí. Za nepodání přehledů hrozí sankce

S daňovým přiznáním souvisí i přehledy pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Základní termín pro podání přehledu je 2. května, případně 3. června, a to v závislosti na termínu podání daňového přiznání.

Oba přehledy musí podat každá OSVČ, která v průběhu roku 2023 po nějakou dobu vykonávala samostatně výdělečnou činnost.

Základním termínem pro podání přehledů pro tento rok je 2. květen, pokud bylo daňové přiznání podáno OSVČ nebo daňovým poradcem ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období, bez ohledu na to, zda bylo podáno elektronicky či v papírové podobě. Prodloužená lhůta 3. června pak platí pro ty, kdo podali daňové přiznání elektronicky po 1. dubnu. Posledním termínem pro podání přehledů je 1. srpen a ten platí pro ty, kterým zpracovává daňové přiznání daňový poradce a současně daňové přiznání nebylo podáno ve tříměsíční lhůtě od uplynutí zdaňovacího období,“ upřesňuje termíny Markéta Szotkowská, daňová specialistka V4 Group.

ČSSZ i všechny zdravotní pojišťovny mají na svých stránkách elektronické formuláře pro podání přehledů. Není to tedy nic složitého.

Pojistné se stanovuje podle vyměřovacího základu a vypočítává se automaticky na elektronických formulářích. Nedoplatek pak musí živnostník uhradit do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být přehled podán.

Přehled pro správu sociálního zabezpečení je možné vyplnit přes interaktivní formulář na ePortálu. Vše může podnikatel vyplnit bez přihlášení, případně se přihlásit přes datovou schránku, nebo Národní identitu autority. Pak se některé potřebné údaje samy do přehledu propíší.

Co když na přehledy živnostník zapomene?

V případě, že OSVČ nedodá včas nebo vůbec přehledy pro ČSSZ, hrozí mu sankce ve výši 50 tisíc korun. Stejně tak je to u nepodání přehledů pro zdravotní pojišťovnu. Pokud nedojde k podání přehledu pro pojišťovnu ani po písemné výzvě, může pojišťovna určit pravděpodobnou výši pojistného z údajů, které má k dispozici. Jestliže pro nedostatek údajů nelze pojistné stanovit tímto náhradním způsobem, pro účely stanovení pravděpodobné výše pojistného je měsíční příjem roven 1,5násobku všeobecného vyměřovacího základu, a vyměřovacím základem je 50 procent z této částky,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Hlavním problémem je nepozornost

Nejčastějším problémem nejen při vyplňování přehledů pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, je nepozornost. Kupříkladu nesprávné zadání variabilního symbolu může později způsobit nemalé problémy. Při vyplňování se pak lidé dopouštějí chyb v podobě špatného uvedení úhrnu zaplacených záloh. Stává se, že lidé nemají jasno, kdy byli považováni za OSVČ vykonávající vedlejší činnost.

V4 Group je poradenská skupina sdružující advokáty, daňové poradce, auditory a účetní na území visegrádské čtyřky. Svým klientům nabízí komplexní poradenské služby na jednom místě. Kromě standardních služeb lokálního charakteru nabízí skupina řešení specifických požadavků v oblasti mezinárodního zdanění, transferových cen a přeshraničních akvizičních procesů. V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.

Newsletter