Nová platforma chce české firmy připravit na přechod od fosilních zdrojů. Ten pro naši ekonomiku představuje klíčovou výzvu, ve které musíme obstát, jak si v rámci panelové diskuze notovali bývalý předseda vlády, investor i ekonom.
Ochrana klimatu již dávno není jen enviromentální agendou, ale také byznysovým faktorem. Pro někoho představuje podnikatelskou příležitost, jiná firma v jejím rámci čelí stále přísnějším regulacím, další chce umenšit svoji uhlíkovou stopu pro „dobré píár“ či protože si to žádají investoři. Tak či onak vyžaduje dekarbonizace nemalé know-how, metodikou měření a monitoringem úspěchů počínaje. Firmy také potřebují rozumět očekávaným změnám v legislativě, moci realisticky stanovit tempo snižování emisí či zvolit nejefektivnější postup.
Společnosti z oboru financí a telekomunikací, poradenské a právnické firmy, či také ČVUT a CO2IN, světově unikátní virtuální měna založená na emisních povolenkách EU, se proto spojili do sdružení Climate and Sustainable Leaders Czech Republic. Platforma si klade za cíl, motivovat zejména klíčové hráče v české ekonomice k udržitelnosti a ochraně klimatu, velkým i malým firmám zprostředkovávat kontakty a poskytovat poradenství. Sdružení tak například v létě představí Carbon Tracker, přehled 150 největších českých firem a jejich úsilí o snižování emisí.
První veřejnou akci sdružení pořádalo minulý týden, když přijalo záštitu nad první online diskuzí, která nesla název Odkaz summitu COP26 a jeho dopady na českou ekonomiku. V CO2IN studiu zasedli v panelu kromě předsedy správní rady sdružení Jakuba Skavroně také hostitel, šéf skupiny Amper a zakladatel virtuální měny CO2IN Jan Palaščák, dále expremiér a staronový předseda Teplárenského sdružení Mirek Topolánek a start-upový investor Martin Herrmann.
Podnětnou diskuzi z CO2IN studia, kterou lze shlédnout zde, by šlo shrnout do jedné věty – vlak se rozjel a my do něj musíme naskočit. Zůstat trčet na peróně nejenže znamená zchudnout, ale ani v praxi není úplně možné vzhledem k členství ČR v Unii a úzké integraci naší země do evropských hospodářských struktur. Což neopomněl zdůraznit ani jinak nesmlouvavý „klimaskeptik“ expremiér Topolánek, který by si od současné vlády přál intenzivnější podporu českých firem v jejich dekarbonizačním úsilí jako cestu ke zvyšování konkurenceschopnosti české ekonomiky. Minulá i současná vláda podle něj obecně této agendě nevěnují dostatečnou pozornost, proto také chybí ve fokusu příprav nadcházejícího předsednictví Rady EU.
Přestože měli rozdílné představy o praktickém naplnění této zásady, shodli se všichni diskutující také na tom, že náklady přechodu k bezuhlíkové ekonomice by měly být rozprostřeny spravedlivě. „Všichni by měli platit stejně na relevatním trhu. Proto teplárníci, kteří si musí kupovat povolenky, jsou neférově znevýhodněni oproti lokálním kotelnám,“ řekl Jan Palaščák, obraceje se na bývalého předsedu vlády. Podle stejného principu by se také mělo za vypouštění emisí platit jednotně po celém světě. „Během našeho předsednictví bude tématem uhlíkové clo pro importy ze zemí mimo EU, a je českým národním zájmem, aby bylo nastaveno co nejvýhodněji,“ zdůraznil Palaščák.
Svoji virtuální měnu CO2IN považuje Palaščák za přesně ten druh nástroje, který může naplnit vizi „one carbon price globally.“ Platidlo je založeno na povolenkách EU ETS v pevném směnném kurzu, jeho prostřednictvím ovšem lze offsetovat i importy ze zemích mimo Unii. Podle Jana Palaščáka umožňuje CO2IN snadno a efektivně snižovat uhlíkovou stopu nejen u firem, ale také u municipalit a jednotlivců. Jeho aplikaci si totiž může stáhnout a CO2INy nakoupit každý, čímž se emisní obchodování poprvé otevírá také soukromým osobám. V době vzniku tohoto článku již lze CO2INem platit v rozšiřující se řadě obchodů a podniků v Praze i dalších městech.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.