Česko si v mezinárodním Indexu společenského rozvoje (Social Progress Index 2019) oproti loňsku polepšilo o dvě příčky a umístilo se na 24. místě. Každoroční žebříček sestavuje americká nezisková organizace Social Progress Imperative a Deloitte. Vychází z údajů o společenském a ekonomickém rozvoji a o životním prostředí.
Index společenského rozvoje letos porovnává 149 zemí (o 3 více než loni). Pokrývá celkem 98 % světové populace. Prvenství si udrželo Norsko. Druhé Dánsko poskočilo o dvě místa a třetí zůstalo Švýcarsko. V indexu je na tom nejhůře trojice afrických států Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán.
Přestože si Česká republika polepšila o dvě příčky, bodově si mírně pohoršila. V letošním vydání indexu získala ze sta možných bodů 84,36 (loni to bylo 84,66). Česká republika se tak řadí za Koreu a před Estonsko, které předehnalo Spojené státy. Z „nových“ států EU je Česko druhé, po Slovinsku, které skončilo na 21. místě (85,60 bodů.). Podle žebříčku si Česká republika polepšila zejména v ekonomických ukazatelích. HDP na obyvatele s ohledem na paritu kupní síly se oproti loňsku zvýšilo o 2 075 dolarů na 33 414 dolarů.
„I ty nejbohatší země mají slabiny, které musí řešit. Celosvětově bychom měli být znepokojeni, že klesají ukazatele osobních práv. A to i v kolébce demokracie, jakou je USA. Porovnáme-li státy Visegradské čtyřky právě v oblasti osobních práv, tak je Česko daleko před Slovenskem, Polskem a Maďarskem,“ komentuje výsledky indexu Josef Kotrba, prezident Deloitte.
Česko si dlouhodobě drží dobré postavení v základních lidských potřebách. Ukazatel výživy a základní lékařské péče se zlepšil o jedno místo, naopak se lehce zhoršil ukazatel přístřeší. Zlepšení je patrné u základních lidských práv a osobních svobod. Výrazně se Česká republika posunula v ukazateli přístupu k vyššímu vzdělání. Naopak se Česko zhoršilo v kvalitě životního prostředí a v přístupu k informacím.
Kdyby na světě žilo 100 lidí…
… 89 by mělo přístup k elektřině, 73 by mělo přístup k základním hygienickým zařízením, 63 by mělo přístup k vodě z vodovodu, 48 by mělo přístup k internetu, 32 lidí by mělo místo, ve kterém se dobře žije homosexuálům, a 11 lidí by bylo podvyživených.
A kdyby byl svět jedním státem, tak by se v žebříčku umístil mezi Čínu (89. místo) a Saudskou Arábii (90. místo). Od roku 2014 se kvalita života na světě průměrně zlepšila o 2,31 bodů na 64,47 bodů. A oproti loňsku si svět polepšil o 1,01 bodů. Z globálního hlediska je největší zlepšení v oblastech přístřeší, úrovně pitné vody a hygieny, přístupu k informacím a přístupu k vyššímu vzdělání.