Nejbohatších deset procent Britů vlastní přes polovinu majetku v zemi. Uvedla to podle serveru BBC charitativní organizace Oxfam. Upozornila rovněž, že nejbohatší jedno procento Britů má více než dvacetkrát tolik majetku jako nejchudších 20 procent. Británie tak podle Oxfamu patří mezi země s největší majetkovou nerovností ve vyspělém světě.
Právě vysoká majetková nerovnost je podle Oxfamu jedním z faktorů, které přispěly k odhlasování odchodu Británie z Evropské unie v červnovém referendu. „Mnoho lidí vyjadřovalo nedůvěru v politický systém a hlasovalo pro změnu v naději na zlepšení svého ekonomického postavení,“ uvedla organizace.
Nejbohatší jedno procento Britů podle Oxfamu vlastní 23 procent celkového majetku v zemi, zatímco mezi nejchudších 20 procent Britů je rozděleno pouze 0,8 procenta celkového bohatství.
Hodnota majetku zhruba 634.000 nejbohatších Britů je dvacetinásobná ve srovnání s majetkem nejchudších 13 milionů Britů, vyplývá z analýzy Oxfamu založené na údajích banky Credit Suisse.
„Nerovnost je obrovskou překážkou pro boj s chudobou a vytváří ekonomiku, která zjevně nefunguje pro každého. Zatímco mzdy vedoucích pracovníků rostou, každý pátý člověk žije pod hranicí chudoby a má potíže uhradit účty a obstarat si jídlo,“ uvedla Rachael Orrová z Oxfamu. „Ukončení bezohledných praktik musí být ústředním prvkem vládních plánů na reformu ekonomiky,“ dodala.