Desetina lidí, kteří splácejí hypotéku, vynaloží na splátku úvěru a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti. Téměř polovina lidí na výdaje související s bydlením spotřebuje více než polovinu všech příjmů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos pro Fincentrum.
Podle společnosti Fincentrum se Češi v případě hypotéky dostávají často až na hranici svých finančních možností. „Situaci, kdy rodina zaplatí za výdaje na bydlení a hypotéku více než tři čtvrtiny svých příjmů, však nelze rozhodně označit za správnou a dlouhodobě bezpečnou,“ uvedl předseda představenstva společnosti Fincentrum Petr Stuchlík.
Z průzkumu dále vyplynulo, že 44 procent domácností s hypotékou neušetřilo za uplynulý rok rezervu ani ve výši dvou splátek hypotéky. Nedostatečné finanční rezervy jsou přitom pro rodiny reálnou hrozbou, uvádí Fincentrum.
Celkem 57 procent domácností by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než tři měsíce, čtvrtina domácností s hypotékou by to dokázala tři až šest měsíců a déle než jeden rok devět procent domácností splácejících hypotéku.
Česká národní banka minulý týden oznámila, že banky a stavební spořitelny od října nebudou moci poskytovat úvěry na bydlení na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. „Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů,“ uvedla ČNB.
Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102.000 hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.