Trhy po napadení Izraele Íránem: Asijské akcie klesly, evropské smíšené, futures amerických rostou. Ropa i zlato klesá. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje poblíž 1,0650 za euro. Koruna nad 25,30 za euro.

Díky AI dělá financování malých a středních podniků dostupnějším. Na rozšíření své technologie získal Flowpay přes 53 milionů korun

Český fintech Flowpay, který malým a středním firmám zjednodušuje přístup k provoznímu financování pomocí prediktivních AI modelů, automatizace & embedded finance, získal v seedovém kole od investorů 53 milionů korun na expanzi do Evropy a rozšíření své technologie. V začátcích jej podpořil Techstars, nejaktivnější pre-seed investor na světě, a to i podruhé ve follow-on investici po úspěšném dokončení akceleračního programu. Mezi další investory patří Soulmates Ventures, DEPO Ventures a jejich syndikát investorů, nový fond Matěje Turka 10X, Patero, Petr Bednařík, CEO a zakladatel DataSentics, a několik významných angel investorů jako Mark Ransford, Martin Herrmann, Kartik Varma a další.

„Můžete mít profitabilní a rychle rostoucí byznys a potřebujete například zásobit sklad nebo investovat do reklamy, přesto vám banky nepůjčí. Banky neumějí kvalifikovaně odhadnout riziko a obvykle vycházejí z daňových přiznání, která jsou zastaralá a ve většině případů neukazují realitu. Ve Flowpay pracujeme s klientskými daty přímo z pokladních systémů, e-commerce platforem, jako je Shoptet, a pomocí prediktivních AI modelů, díky nimž umíme vyhodnotit jejich potenciál a na základě toho poskytnout financování. Chceme SME pomoci k růstu prostřednictvím naší technologie RaaS neboli Risk as a Service a licencovat ji finančním společnostem po celém světě,“ vysvětluje William Jalloul, CEO a zakladatel Flowpay.

„Půjčování peněz i zadlužování může být neudržitelné. V této výzvě však Flowpay představuje klíčovou inovaci pro malé a střední podniky, které tvoří nezpochybnitelnou páteř ekonomiky. Svoji investici do tohoto startupu, jenž stojí za vývojem přesného scoringového nástroje pro posouzení úvěrového rizika, považujeme za krok k podpoře udržitelného podnikání. Díky možnostem Flowpay se značně zkracuje doba potřebná k vyhodnocení úvěrových žádostí na pouhé minuty, zároveň se zvyšuje přesnost hodnocení rizik a celkově zrychluje přístup k finančním zdrojům. Takový postup představuje revoluci ve financování, podporuje dynamický růst a přispívá k udržitelné prosperitě naší ekonomiky,“ říká Hynek Sochor, zakladatel akcelerátoru a fondu Soulmates Ventures.

Proces žádosti o úvěr je dnes pro firmy často zdlouhavý a s nejistým výsledkem, což je způsobeno pomalým postupem digitalizace v bankovním sektoru. „Flowpay řeší tento problém digitalizací a automatizací procesů s využitím přesných dat. Tato data má k dispozici díky napojení na finanční, účetní a podnikové systémy firmy, a tvoří tak technologický most mezi podnikatelem, poskytovatelem finančních prostředků a případně další stranou poskytující data, jako je platební brána nebo e-commerce platforma. Flowpay patří mezi pionýry tohoto tzv. embedded finance přístupu v CEE regionu s nemalou vizí stát se globálním lídrem v poskytování finančních řešení pro živnostníky a malé a střední podniky,” říká partner DEPO Ventures Michal Ciffra.

„William nevymýšlí kolo, ale řeší reálný, každodenní problém téměř každého podnikatele – financování provozu a růstu. A řeší ho efektivně za použití nejmodernějších dostupných technologií. Ve svém segmentu, tedy mezi malými a středními obchodníky zaměřenými na retail, ať už online, nebo offline, navíc prakticky nemá konkurenci,“ doplňuje Matěj Turek, zakladatel fondu 10X zaměřeného na unikátní růstové příležitosti.

Podpora od Techstars

„Malé a střední podniky jsou páteří ekonomiky. Aby byly úspěšné, potřebují financování svého růstu. Většina bank není dobře nastavena na jejich účinnou podporu, protože zpracování relativně malých úvěrů je nákladné a posuzování rizika na základě zastaralých údajů pro ně představuje značný problém. Kvůli této dynamice se mnoho tradičních věřitelů zaměřuje na úvěry pro větší společnosti, což způsobuje, že segment malých a středních podniků je nedostatečně obsloužen. To dopadá na celou ekonomiku, která tak nemůže optimálně prosperovat. Flowpay je ukázkovým příkladem nové generace technologicky orientovaných společností, které umožňují rychlé a nákladově efektivní financování menších úvěrů pro segment malých a středních podniků,“ říká Allard Luchsinger, managing director Techstars.

Od svého založení Flowpay dosáhl významných úspěchů, včetně účasti v prestižním akceleračním programu Techstars v Amsterdamu. Díky své inovativní platformě a využití AI, která umožňuje firmám svižný a snadný přístup k financím na základě analýzy reálných dat z jejich provozu, se Flowpay rychle stal důležitým článkem na trhu provozního financování. Rovněž byl společně s dalšími šesti evropskými startupy vybrán do programu IBM fintechx, který se zaměřuje na akceleraci generativní AI ve finančních službách. V neposlední řadě získal ocenění technologický startup roku v soutěži Vodafone Nápad roku.

„Flowpay využívá sílu umělé inteligence k vyhodnocování rizik a efektivnímu zpracování půjček. Své nástroje začleňuje do platforem, které malé a střední podniky již používají ke každodenním operacím. Zaujala nás kvalita vedení, robustnost úvěrových modelů a rychlost jejich realizace. Startup Flowpay podle Techstars prokázal, že má potenciál stát se lídrem v transformaci úvěrového prostředí pro malé a střední podniky,“ dodává Allard Luchsinger.

Plány do budoucna

Plány Flowpay zahrnují nejen expanzi na nové trhy, ale také další rozvoj technologie, aby mohl ještě lépe vyhovět potřebám svých klientů. Investice také umožní zvýšení kapacity pro poskytování personalizovaných úvěrových řešení, která jsou přizpůsobená specifickým potřebám a možnostem každého podniku. V současné době se tým Flowpay skládá z přibližně 15 odborníků, převážně z oboru data science a IT. S ambicemi pokračovat v růstu a rozvoji plánuje Flowpay v blízké budoucnosti rozšířit své řady na celkový počet 20 členů týmu, což mu umožní dále akcelerovat vývoj.

Více o Flowpay

Flowpay je český technologický startup, který vyvinul inovativní způsob, jak vyhodnocovat nejen riziko, ale primárně potenciál malých a středních podniků, na základě čehož poskytuje jednoduché provozní financování pro jejich růst. Pomocí umělé inteligence automatizuje celý proces od žádosti o financování až po risk scoring a vyhodnocování. Využitím embedded finance klientům dále umožňuje tyto služby využívat online, skrze platformy, a ulehčí jim tak celý, jinak zdlouhavý proces. Na rozdíl od bank po klientech nepožaduje zbytečné papírování, ale pracuje s propojením platforem, jako jsou pokladní systémy, e-commerce platformy a další. Na základě těchto získaných dat vyhodnocuje dostupnost financování a nabízí každému klientovi personalizovaný úvěr na míru. Zakladatel firmy je podnikatel, investor a odborník na finance William Jalloul, který firmu založil v roce 2021 s myšlenkou pomáhat malým a středním podnikům (small and medium-sized enterprises, SME*), které jsou srdce ekonomiky, ale bohužel nemají přístup ke kapitálu u tradičních poskytovatelů finančních služeb. V roce 2022 byl Flowpay zařazen do prestižního akceleračního programu Techstars.

*SME dle Annual Report on European SMEs 2022/2023 tvoří 99,8 % všech podniků v Evropě, 51,8 % přidané hodnoty v EU a zaměstnávají 64,4 % zaměstnanců.

Newsletter