Obchodní komory zemí skupiny V4 sice podporují obecný záměr dohody o volném obchodu mezi EU a USA, jejich zástupci si ale nejsou jisti, zda Evropská komise informuje o skutečných rizicích smlouvy TTIP. Na tiskové konferenci po dnešním jednání komor zemí visegrádské skupiny to řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
„Nejsme si jisti, zda v řadě oblastí právě skutečnost, že (dohodu) vyjednává pouze Evropská komise, jestli dává dobrou úroveň informovanosti nám i našim podnikatelům o skutečných rizicích, která zde panují,“ uvedl Dlouhý. Podle něj je celá řada oblastí jako energetika, surovinové zdroje či oblast autorských práv, kde je americká strana velmi silná.
Šéfové hospodářských komor zemí V4 také jednali mimo jiné o minimálně mzdě v dopravě v Německu, která poškozuje české dopravce. Dlouhý a předseda Slovenské obchodní a průmyslové komory (SOPK) Peter Mihók dnes také podepsali memorandum o spolupráci při odstraňování překážek ve vzájemném obchodě mezi oběma státy.
Memorandum se týká zejména rozvoje dálničního spojení mezi oběma zeměmi, spolupráce v oblasti energetiky a podpory malých a středních firem.
O smlouvě, známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), diskutují zástupci Evropské komise s americkou stranou od roku 2014. Smlouva by měla odstranit většinu bariér v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě. Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky, bojuje proti ní také řada aktivistů a dalších skupin.
Například hnutí Greenpeace varuje, že chystaná dohoda poškodí evropské spotřebitele, bude mít i negativní dopad na životní prostředí a posiluje práva a moc korporací na úkor veřejného zájmu.