Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Do české ekonomiky se vrací dobrá nálada

„Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97,0, přičemž rostla důvěra jak podnikatelů, tak i spotřebitelů. Důvěra podnikatelů vzrostla o 2,6 bodu na hodnotu 95,6. Ve srovnání s loňským dubnem je však podnikatelský indikátor důvěry na nižší úrovni. Firmy totiž stále silně limituje nedostatečná poptávka. Například v průmyslu považuje za hlavní bariéru růstu nedostatečnou poptávku téměř 42 % firem, což je nejvíce od druhého čtvrtletí 2020. K problémům v dodavatelských řetězcích se navíc přidaly potíže s lodní dopravou v Rudém moři. Pro české firmy je velkým problémem i chřadnoucí německé hospodářství, s nímž je řada z nich úzce provázaná,“ upozorňuje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

„Výrazně lepší nálada je mezi spotřebiteli. Důvěra spotřebitelů se v dubnu zvýšila již počtvrté v řadě. Indikátor důvěry vzrostl o 3,9 bodu na hodnotu 103,8. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů vyšší. Například podíl respondentů očekávajících zhoršení ekonomické situace v České republice se snižuje již čtyři měsíce po sobě. Klesají i obavy domácností z růstu nezaměstnanosti. Obavy z růstu cen jsou mezi českými spotřebiteli nejnižší od prosince roku 2009. Růst optimismu spotřebitelů je pro českou ekonomiku důležitý. Loni citelně chyběl a promítalo se to do malé ochoty spotřebitelů nakupovat. Růst domácí poptávky, který jde ruku v ruce s růstem důvěry spotřebitelů, je přitom jedním ze zásadních faktorů nastartování české ekonomiky v letošním roce. Podle všeho již spotřeba domácností nabírá na síle. Potvrdily to únorové tržby v maloobchodě, které již potřetí po sobě meziročně vzrostly, když se zvýšily o 1,6 %. V únoru se zvýšily i tržby za potraviny, a to meziročně o 1,1 %. Až do letošního ledna přitom tyto tržby dvacet měsíců klesaly. To vše svědčí o pozvolnému restartu spotřebitelské poptávky. I díky ní by mohly vyjít odhady růstu HDP v letošním roce. Ministerstvo financí předpokládá, že HDP poroste o 1,4 % a Česká národní banka odhaduje růst HDP 0,6 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Petr Kymlička

Newsletter