Bývalý ředitel irského finančního ústavu Anglo Irish Bank (AIB) David Drumm byl po sedmi letech ve Spojených státech vydán zpět do Irska. Irské úřady jej stíhají v souvislosti s jeho údajnou rolí v irské bankovní krizi v roce 2008. Ve vlasti mu hrozí až deset let vězení, napsala agentura AP.
Devětačtyřicetiletý Drumm během svého pobytu v USA podal žádost o vyhlášení osobního bankrotu, aby tak uniknul stíhání irských úřadů, napsala agentura AP. Tento pokus ale nevyšel, americké úřady jej loni v říjnu zadržely a držely ve vazbě.
Do Irska Drumm přiletěl dnes časně ráno poté, co v únoru souhlasil s návratem do vlasti. Několik hodin po zatčení na dublinském letišti si před soudem vyslechl 33 bodů obžaloby souvisejících s kolapsem AIB. Irské úřady jej viní z podvodu, zločinného spolčení za účelem zpronevěry či falšování účetních knih, napsala agentura Reuters. Drumm během řízení o vydání jakékoli pochybení popřel.
Soud jej poté propustil na kauci, přestože vyšetřovatelé a prokuratura požadovali, aby zůstal ve vazbě. Podle policie existuje nebezpečí, že by mohl utéct.
AIB patřila k největším bankám v Evropě, kvůli krizi se ale dostala do takových problémů, že v lednu 2009 musela být zestátněna, jinak by musela vyhlásit bankrot. Drumm funkci ředitele opustil o měsíc dříve, tedy v prosinci 2008. O dva roky později už ve svém novém bydlišti v Bostonu podal žádost o vyhlášení osobního bankrotu. Svému bývalému zaměstnavateli dluží zhruba 10,5 milionu eur (284 milionů Kč) z půjček, které dostal.
Na záchranu banky, kterou Drumm vedl v letech 2005 až 2008, musela irská vláda z peněz daňových poplatníků vynaložit asi 30 miliard eur (811 miliard Kč). Byla to skoro pětina hrubého domácího produktu Irska. Tato kauza je považována za hlavní zdroj bankovní krize, do které se následně Irsko dostalo. Země sama pak musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, kterou dostala v roce 2010.