Do konce roku dosáhne Investown na výdělek 100 milionů korun pro své uživatele. Platforma nabízí snadný způsob zhodnocení financí

Crowdfundingová platforma Investown letos dosáhne na metu 100 milionů vydělaných korun pro svých 80 tisíc investorů. Snadno ovladatelná platforma umožňuje lidem investovat již od 500 korun s fixním výnosem přes 10 % p. a. Investown má za cíl šířit finanční gramotnost mezi občany, poskytnout způsob, jak bránit finance před inflací a finančně podpořit developerské projekty. Alan Pock založil Investown v roce 2019 se záměrem vybudovat platformu, která nabízí zhodnocení volných finančních prostředků. Za svou čtyřletou existenci získala investici za téměř 100 milionů korun od firem Lighthouse Ventures, Seed Starter od České spořitelny, Chytrý Honza nebo Finbus. Platforma byla spuštěna v roce 2021 a jako jedna z mála fintechů v Česku se dokázala dostat do zisku. Dva a půl roku po jejím spuštění se přes ni proinvestovaly více než 2 miliardy korun.

Investown Spoluzakladatelé

„Pro Čechy je velmi důležitá bezpečnost investic. Když jde o naše peníze, jsme národ s velmi nízkou tolerancí rizika. Zároveň je v Česku velký objem volných peněžních prostředků a díky zvyšující se finanční gramotnosti lidé řeší, jak tyto prostředky zhodnotit a uchránit před inflací. My přinášíme bezpečný a snadný způsob, jak jejich peníze nechat pasivně pracovat, začít investovat a tím rozšířit své finanční portfolio. Díky tomu už jen s několika stokorunami měsíčně může investovat naprosto kdokoli. Na druhou stranu s námi investují také lidé, jejichž vklady se pohybují v řádech stovek tisíc měsíčně,“ vyjadřuje se k založení firmy Alan Pock, zakladatel a CEO Investownu.

Fintech, který funguje na principu crowdfundingu, se zaměřuje na investování do úvěrů z nemovitostí. Aktuální fixní výnosnost je přes 10 % p. a. Lidé investují do úvěru developerských projektů a následně profitují z úrokového výnosu. „Je pro nás zásadní, že náš produkt jednoduše vydělává lidem peníze. Důkazem je to, že do konce roku se dostaneme na číslo 100 milionů korun, které u nás za dobu existence platformy investoři vydělali,” doplňuje Peter Maslík, COO a spoluzakladatel Investownu. Současně ovšem nejde jen zhodnocení peněz. Svými investicemi totiž lidé pomáhají realizovat realitní projekty po celém Česku a dále budovat český nemovitostní trh.

Prostor pro růst developerských projektů

Na Investown se developeři obracejí místo běžné banky z několika důvodů. Patří mezi ně například rychlejší a hbitější poskytování financování. „Developeři na své projekty potřebují peníze co nejrychleji. To jim banky většinou nejsou schopné poskytnout. Čekací lhůta na potvrzení úvěru u bank může být kolem tří měsíců, my jsme schopni tak učinit do tří dnů. Z pohledu developera je tento faktor stěžejní, jelikož většinou potřebuje peníze okamžitě,“ vysvětluje Alan Pock.

Investown má kompletní strategii pro stanovení bonity partnera. Používá CRIBIS, systém pro nahlížení do insolvenčních i exekučních rejstříků, prověřuje se historie vlastníků, zjišťuje jejich úspěch a neúspěch. Tímto sítem aktuálně projde méně než 5 % projektů. To platformě pomáhá udržovat vysoce bezpečné prostředí pro investory.

Platforma mimo jiné zastává funkci marketingového kanálu. Nabídky nemovitostí totiž zasílají všem 80 tisícům investorů. Kromě toho, že lidé do projektů investují, velice často si je následně i kupují. Příkladem může být investice do penzionu, který pak svým investorům poskytne voucher se slevou na pobyt. Nebo slevy na koupi bytů u developerských projektů.

Od break even k agresivní expanzi

Od loňského roku obrat firmy vyrostl přibližně o 630 %. Investown se díky tomu od ledna 2023 nachází v černých číslech, což je u fintechů v tak krátké době ojedinělé. Přes platformu samotnou se již proinvestovaly dvě miliardy korun a každý měsíc se počet registrovaných uživatelů navyšuje průměrně o tři tisíce. Poslední investice od firmy Finbus přispěje na další růst firmy.

„Poslední investice z letoška je plánovaná na agresivní expanzi. Aktuálně je naším cílem Slovensko, kde vidíme potenciál a zároveň si chceme osahat eurový trh. Počítáme s tím, že se při expanzi na krátkou dobu budeme muset break even pointu vzdát, ale máme na to v rozpočtu rezervy a věříme, že nebude trvat dlouho, než dotáhneme i ‚satelitní‘ části Investownu do break even,“ komentuje růst a budoucí plány Maslík.

Český Investown je crowdfundingová investiční společnost, která umožňuje investovat do nemovitostních úvěrů – snadno, rychle, online, bez jakýchkoliv poplatků a naprosto každému. Ať už jde o běžné lidi, nebo firmy. Investory spojuje s developery, kteří hledají financování pro své projekty. Platforma vznikla s cílem nabídnout bezpečnou a snadnou cestu pro zhodnocení úspor a současně jako způsob, jak oživit trh s nemovitostmi. Registrace probíhá online a po vkladu minimální částky se již dál klient o nic nestará, zhodnocení mu pravidelně a automaticky chodí do peněženky. Investown v roce 2019 založil Alan Pock, samotná platforma byla spuštěna roku 2021. Za své krátké působení na trhu se firmě podařilo dosáhnout počtu 80 tisíc registrovaných uživatelů a měsíčně vyplácet zisky dosahující 13 milionů korun.

Newsletter