Do mimořádné prověrky bojeschopnosti ruských vojsk, kterou nařídil prezident Vladimir Putin minulý týden, se zapojila i centrální banka, řada ministerstev a další úřady. Cílem je prověřit schopnost bankéřů a úředníků fungovat i za válečných podmínek, oznámila ruská média.
„Mimořádné prověrky ruské armády se odehrávají už tři roky. K nim se přidávají také územní orgány výkonné moci a řada ministerstev a úřadů. V rámci prověrky, uskutečňované od 25. do 31. srpna, vojáci ohodnotí připravenost struktur ministerstev spojů, financí, průmyslu či centrální banky k práci ve válečných podmínkách,“ napsal internetový server Gazeta.ru.
Konkrétně se například prověřuje schopnost ministerstva financí postarat se o peněžní náležitosti vojsk soustředěných na jihozápadním strategickém směru, tedy v oblasti, kde Rusko sousedí s Ukrajinou. Prověřit se mají i podniky v regionu, zda by byly schopny postarat se o dodávky a opravy vojenské techniky.
Tyto prověrky jsou „rutinní činnost a obvyklá praxe“, prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Vojenský expert Alexej Leonkov předpokládá, že v případě úřadů jde především o koordinaci postupů a výměnu informací, i když zřejmě nebude chybět ani nácvik evakuace do krytů. Ale i za druhé světové války fungovala spořitelna Sberbank, která se starala o výplaty dělníků v zázemí i o žold vojáků na frontě. Systém zkrátka musí fungovat vždy.
Nynější prověrka je i testem řady nových zbraní, například nové fregaty Admiral Grigorovič, starající se o protivzdušnou ochranu Černomořské flotily, či letouny včasné výstrahy A-50M a A-50U, obstarávající navádění stíhaček a bombardérů na různé cíle. K cvičení jsou tradičně povolávány i zálohy, které čeká intenzivní výcvik. Prověrka podle ministerstva obrany představuje i závěr příprav na strategické cvičení Kavkaz-2016, na které „v duchu dobré vůle a otevřenosti byli pozváni zahraniční vojenští přidělenci“.