Do zásahu policie jste v tom sami: Studenti Univerzity Karlovy se učí bránit proti Aktivnímu střelci

Incident na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy z prosince loňského roku máme všichni v živé paměti. Aktivní střelec tehdy na fakultě připravil o život 14 lidí a desítky zranil.  Na ochranu tu máme Policii ČR, ale něž se k vám strážci pořádku dostanou, jste v tom sami….

Ještě donedávna si mnozí z nás mysleli, že střelba z 21. prosince, se může stát jen v Americe nebo v akčních filmech. Bohužel krutá pravda je někde jinde.

Proto katedra Tělesné výchovy PřF UK ve spolupráci s českou pobočkou mezinárodní Krav maga federace (IKMF) pořádá tento pátek školení sebeobrany s názvem Ochrana měkkých cílů před Aktivním střelcem.

Když se ocitnete v ohrožení aktivním střelcem, vaše přežití může záviset na tom, zda víte, co máte dělat. Šance se dramaticky zvyšuje se schopností se adaptovat, a hlavně se znalostmi a nácvikem krizových situací dopředu. Pokud se naskytne možnost se bránit, je extrémně důležité vědět jak. Studentům krav magy proto popisujeme možné situace, nacházíme k nim východisko a učíme je, jak se zachovat.

Nikdy nevíte, kdy a jak se to stane, proto by každý měl znát alespoň minimu, díky kterému je možné přežít. „Radíme a učíme i drobnosti, které vám mohou zachránit život. I jedna hodina tréninku obyčejného civilisty zvýší šance na přežití o 100 procent“, říká Michal Otipka, prezident a vrchní instruktor české pobočky Mezinárodní KRAV MAGA federace a také instruktor českých policistů, který seminář povede. Otipka dodává, že když máte lepší fyzičku, umíte střílet, nebo první pomoc, tak to vše může zvýšit šanci na přežití vás i ostatních.

Kdo je aktivní střelec?

Aktivní střelec neboli šílený střelec je ten, kdo má zbraň a je rozhodnut zabít co nejvíce lidí. Má přesný plán, kdy a kde svůj čin uskuteční.  Nechce vyjednávat ani se vzdát.

Jak bude seminář probíhat?

Studenti se v rámci teoretické průpravy blíže seznámí s problematikou útoku Aktivního střelce. Dozví se kdo může být Aktivním střelcem, jak se zachovat při útoku střelce, co dělat, když je váš život ohrožen, jak se efektivně bránit a jak řešit konkrétní situace. Uvidí, jaké zbraně existují a co mohou způsobit, a jaký je proti takovým zbraním bezpečný úkryt.

Další část semináře je praktický nácvik

Na praktickém workshopu si pak vyzkouší realistické scénáře, obecné základy pohybu a sebeobranných technik a například způsoby odzbrojení útočníka. Naučí se, jaké předměty lze využít jako štít, jak spolupracovat s ostatními na přemožení ozbrojeného útočníka a jak ho zadržet.

Věříme, že tento seminář může pomoci studentům nejen v extrémních situacích, ale i v běžném životě, například při snaze o okradení, napadení atd. V tomto programu hodláme i nadále pokračovat, a to nejen na vysokých, ale i středních a základních školách.

Krav maga je jeden z nejefektivnějších sebeobranných a taktických systém na světě. Systém, původně určený pro armádu a ozbrojené složky, později jeho zakladatel Imi Lichtenfeld upravil i pro potřeby civilistů. IKMF je původní a od svého založení v roce 1996 největší a nejvíce oceňovanou krav maga institucí na světě.

Newsletter