Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v úterý v Milwaukee hájil zastřelení tamního černocha policistou, které podle něho bylo zřejmě oprávněné. Newyorský miliardář prohlásil, že navrátí vládu zákona a pořádku ve Spojených státech. Podle agentury Reuters rovněž dosud nejhlasitěji žádal o podporu černošské voliče, kteří stojí podle průzkumů spíše na straně jeho demokratické sokyně Hillary Clintonové.
„Žádám o hlas každého Afroameričana bojujícího o živobytí v naší společnosti, který chce jinou a daleko lepší budoucnost,“ řekl Trump v projevu ve městě West Bend nedaleko Milwaukee. Clintonová podle něho svými výroky cílí pouze na hlasy černochů, ale o jejich budoucnost jí vůbec nejde. Odpůrce imigrace Trump jim naproti tomu slíbil pracovní místa, která jim za jeho vlády již nebudou brát přistěhovalci.
V případě smrti černocha, která nyní hýbe veřejným životem v Milwaukee, vyzval Trump k respektu k zákonům i jejich strážcům. „Musíme poslouchat zákony, jinak přijdeme o svou zemi,“ řekl v debatě televize Fox News bezprostředně poté, co se sešel s představiteli místní policie. Incident, který o víkendu vyvolal ve městě na Středozápadě násilné nepokoje a vedl k vyhlášení zákazu nočního vycházení. V noci na dnešek panoval v Milwaukee klid, Trumpa podle Reuters přivítaly zhruba dvě desítky poklidných odpůrců.
Trump, který se i v minulých podobnně kontroverzních případech postavil na stranu bezpečnostních složek, prohlásil, že existují jasné důkazy ospravedlňující policistův čin. „Zbraň mířila na jeho hlavu a podle všeho byla připravena vystřelit,“ prohlásil realitní magnát usilující o vstup do Bílého domu.
Situaci v Milwaukee vyhrotila událost, při níž hlídka během silniční kontroly zastavovala auto se dvěma muži, kteří ale neuposlechli výzvy a věnovali se „podezřelé činnosti“. Po střelbě se ukázalo, že mrtvým je třiadvacetiletý černoch s dlouhým trestním rejstříkem. Měl u sebe střelnou zbraň s 23 náboji, která byla v březnu ukradena.
Mítinky v Milwaukee a okolí využil Trump k dalším útokům na Clintonovou, které opět vyčetl peníze z velkých finančních domů, které vydělávala prostřednictvím svých přednášek. Republikánský kandidát řekl, že pokud se stane prezidentem, prosadí pravidlo, podle něhož by si přední státní představitelé nemohli po dobu pěti let od odchodu z úřadu přivydělávat veřejnými projevy pro velké korporace.