Zahraniční investoři loni v Evropě zahájili rekordních 6 653 projektů, díky nimž vzniklo více než 353 tisíc nových pracovních míst. Ukazuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice (European Attractiveness Survey), který každoročně realizuje společnost EY. I přes geopolitické problémy jsou investoři optimističtí a věří dalšímu růstu. Česká republika je mezi TOP 10 nejúspěšnějšími evropskými zeměmi podle počtu nových pracovních míst, kterých vzniklo přes 14 tisíc, a přilákala o 22 % více zahraničních investičních projektů v porovnání s rokem 2016.
Evropa láká investory svým stabilním prostředím a dobrými podmínkami pro ekonomický růst. I v letošním roce jsou na vrcholu žebříčku nejatraktivnějších investičních destinací Velká Británie, Německo a Francie (1205, 1124, resp. 1019 projektů). „Nejistá politická situace nutí investory k obezřetnosti, jelikož pro dynamiku pohybu kapitálu je rozhodující atraktivita Evropy jako celku. Zdlouhavá jednání o brexitu mezi Velkou Británií a EU nebo separatistické tendence ve Španělsku mohou být zdrojem obav a nejistoty,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.
Česko je čím dál atraktivnější
Česká republika loni zaznamenala 134 zahraničních investičních projektů, což je o 22 % více než v roce 2016. Dostala se tak na 9. příčku v žebříčku Top 10 z hlediska nově vytvořených pracovních míst (14 490). „Česká republika zůstává i nadále atraktivní destinací přímých zahraničních investic. Většina projektů přichází od subjektů, které již v ČR dlouhodobě působí a jsou tedy důkazem, že naší domácí ekonomice dlouhodobě věří. S rekordně nízkou nezaměstnaností a rostoucími mzdovými náklady se mění i struktura investic. Roste význam projektů s vysokou přidanou hodnotou, například do technologií, nebo vývojově-výzkumné projekty,“ informuje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.