Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

DX Heroes posilují tým. S rozvojem byznysu v Severní Americe jim pomůže Aleš Míka

Český startup DX Heroes, který se zaměřuje na zlepšování vývojářské zkušenosti a spolupráce ve firmách, má novou posilu. Aleš Míka se přidává k současnému leadershipu na pozici strategického poradce, kde bude startupu pomáhat s obchodní strategií a change managementem. Cílem je také zefektivnění interních procesů, expanze do USA a Kanady a celkové ukotvení byznysu. Míka přináší téměř desetileté zkušenosti ze společností ČEZ, Komerční banka či DEPO Ventures, v posledních pěti letech se však více soustředí na startupy. Díky tomu má vhled jak do korporátního prostředí, tak do kreativnějšího startupového světa, a zvládá tyto dva protipóly efektivně propojovat. Své zkušenosti předává startupům mimo jiné na mentoringových akcích.

Aleš Míka vystudoval marketing a finance na DePaulově univerzitě v americkém Chicagu. Svou kariéru začal v energetice, kde často zastával pozice manažera fúzí a akvizic či pozice v rámci strategického oddělení. Jednalo se například o společnosti Pražská energetika, ČEZ či Pražská plynárenská. Ve startupovém světě se pohybuje od roku 2018. Byl například ve vedení investiční skupiny DEPO Ventures a součástí týmu společnosti KB SmartSolutions, která propojuje fintech a tradiční banky. Od loňského roku se Míka na volné noze věnuje obchodnímu poradenství pro startupy. V minulosti také vystupoval na řadě eventů jakožto mentor pro startupy.

„Aleš je pro nás velmi významnou posilou. Přináší do týmu DX Heroes cenné know-how a skvělé zkušenosti z úspěšných firem. Náš produkt je velice specifický a pro efektivitu vývojářů klíčový, firmy si ale často neuvědomují, že jim při zanedbávání vývojářské zkušenosti může utíkat byznys. Aleš nám tedy pomůže produkt lépe definovat pro český i zahraniční trh. V současnosti spolupracujeme s několika americkými firmami a chceme náš byznys dále rozvíjet v USA i v Kanadě,“ říká Prokop Simek, CEO DX Heroes.

Strategický poradce může být zejména pro startupy velmi užitečný, neboť pomáhá zvládat výzvy spojené s budováním a rozšiřováním úspěšného podnikání ve velmi dynamickém prostředí. Kromě nové perspektivy může poskytnout širší přehled o daném oboru, usnadnit navazování kontaktů s potenciálními zákazníky či partnery díky vlastním konexím, podpořit obchodní strategii v zahraničí či vést change management. DX Heroes se soustředí na specifický produkt, kterým jsou developer portály – centrální informační centra o produktech API, dokumentaci a mikroslužbách –, a Aleš Míka je schopen pomoci produkt zacílit na správné trhy a zákazníky.

„Mám radost, že můžu spolupracovat s tak talentovaným týmem, jako jsou DX Heroes. Dobře se známe a naše spolupráce probíhá částečně již od loňského léta. Díky zkušenostem z korporátního i startupového prostředí tyto dva světy zvládám propojovat, což mi umožňuje přinést nový úhel pohledu do firem, se kterými spolupracuji. Společně s DX Heroes chceme cílit především na fintechy a SaaS startupy, které chtějí zefektivnit interní vývojářskou zkušenost. Zároveň vidím na trhu obrovský potenciál a jsem nadšený, že můžu být součástí něčeho nového, o čem budou za pár let mluvit všichni,“ komentuje Aleš Míka.

DX Heroes pomáhají vývojářským týmům zefektivnit vzájemnou spolupráci a doručit tak klientům produkt rychleji a bez chyb. Zkratka DX představuje pojem developer experience – tedy vývojářskou zkušenost a s ní související technicky správné programování, firemní kulturu, rituály, technologie, postupy či validaci produktu. DX Heroes české komunitě představují dosud neznámý pojem, který zahrnuje veškeré zásady pro kvalitní vývoj. Přehledně je shrnují na portálu Developer Experience Manifesto. Komunitu vývojářů, kteří mají o zlepšování DX zájem, pak sdružují na platformě Developer Experience.io, kde mohou členové komunity sdílet své znalosti. Vizí DX Heroes je evangelizace a vzdělávání komunity, sdílení nejlepších praktik a zavedení jednotných standardů pro správný vývoj a veškeré procesy v týmech, od prvotního návrhu produktu až po jeho doručení klientům.

Newsletter