ECB a čínská centrální banka zajistily růst Wall Street po rally v Evropě

Americké akcie se po otevření pátečních ranních zisků, které byly vyvolány čerstvou dávkou likvidity z čínské centrální banky a silně holubičími komentáři Evropské centrální banky z úst Maria Draghiho, vracely v průběhu dne do průměrných úrovní. Index SPX přidal 0,44 %, Dow Jones Industrial Average +0,44 % a Nasdaq +0,17 %. JJ KInahan, hlavní stratég na deriváty pro TD Ameritrade řekl, že zatímco v krátkodobém horizontu je nákup dluhopisů centrálními bankami dobrý pro akcie, dlouhodobě je řešena reakce na zpomalení a pokles poptávky. Ekonomiky eurozóny i Číny jsou podle něj v potížích.

Čína srazila sazby. Umírněnou politiku neměníme, tvrdí

Čínská centrální banka snížila úrokové sazby o 0,4 procentního bodu a depozitní sazby o 0,25 procentního bodu. ECB uvedla, že začala kupovat cenné papíry zajištěné aktivy a rozšíří své kvantitativní uvolňování, pokud to bude třeba pro naplnění jejích cílů. Draghi zdůraznil, že ECB bude dělat všechno pro to, aby zvýšila inflaci a inflační očekávání tak rychle, jak jen je to možné.

Draghi srazil euro. ECB musí rychle zvýšit inflaci (+video)

Akcie společnosti GAP poklesly o 4,38 % po zklamání z celoročního výhledu, naopak vzrostly akcie Splunk +3 % po lepších hospodářských výsledcích, naopak zklamala GameStop Corp, která poklesla přes 13 %.  Z Dow indexu se výrazně dařilo akciím Caterpillar +4,27 %.

Newsletter