Pohonné hmoty – benzín i nafta – u českých čerpacích stanic v listopadu zdražují zrychlujícím tempem. V prvním listopadovém týdnu to bylo zhruba o dvacetník za litr, v druhém týdnu dokonce přibližně o třicetník. Důvodem je růst cen ropy na světových trzích, který ovšem kulminoval v minulém týdnu. Uvedl to hlavní ekonom firmy Cyrrus Lukáš Kovanda.
Ropa typu Brent se minulý týden vyšplhala na svoji nejvyšší cenovou úroveň od poloviny roku 2015, jeden barel se prodával i za více než 64 dolarů. Od té doby se však cena ropy propadla, a to skoro o pět procent, neboli o tři dolary za barel. Celkově jsou ale ceny ropy na poměry posledních měsíců stále poměrně vysoko. Růst cen ropy na nejvyšší úroveň od roku 2015 mělo na svědomí hned několik faktorů, které se naráz sešly. Zaprvé, došlo k propadu zásob ropy v USA, uvedl Kovanda.
Zadruhé, klíčoví producenti ropy v čele Saúdskou Arábií a Ruskem se vyjadřují poměrně jednomyslně v tom smyslu, že dohoda členských států OPEC s klíčovými těžařskými státy mimo kartel o omezení těžby ropy se prodlouží až za březen 2018, do kdy zatím platí. Definitivní stanovisko budeme znát poslední listopadový den, kdy se OPEC ve Vídni schází ke svému řádnému zasedání.
„K popsanému růstu cen ropy přispěla i aktuální neklidná politická situace v Saúdské Arábii a tamní protikorupční čistky v nejvyšších politických a podnikatelských patrech. Tento týden ropným investorů ale došlo, že tato vzácná souhra tlaků působících na růst cen ropy není udržitelná a v obavě z rychlého nástupu amerických břidličných těžařů a ze slabší než očekávané globální poptávky po ropě začali v jisté míře ´vybírat zisky´,“ dodal ekonom.
Trh s ropou si tedy prochází svojí korekcí, která se promítne do cen pohonných hmot v ČR na přelomu listopadu a prosince. „Očekáváme tedy zpomalení stávající dynamiky růstu cen benzínu a nafty u českých čerpacích stanic. Zvláště markantní toto zpomalení bude, pokud budou členové bankovní rady České národní banky nadále vysílat jestřábí signály a komunikovat svoji ochotu zvýšit úrokové sazby také na prosincovém měnověpolitickém zasedání – v tomto smyslu se včera vyjádřil viceguvernér ČNB Mojmír Hampl,“ konstatoval Kovanda.
Další zpřísnění měnové politiky by podle něj výrazněji zpevnilo korunu vůči dolaru a přispělo k zesílení tlaku na pokles korunových cen pohonných hmot. Do konce roku však v základním scénáři, který s letošním růstem sazeb již nepočítá, očekáváme zdražení litru benzínu Natural 95 na 31,50 Kč, zatímco litr nafta podraží na 30,50 Kč.