Ekonomická důvěra v březnu příjemně překvapila, když poměrně plošně vzrostla a celkově tak vykompenzovala slabší čísla posledních dvou měsíců. U všech sledovaných segmentů kromě průmyslu se tak nachází nad svým jednoletým průměrem a pro podnikatelský sektor se nachází jen mírně pod úrovní minulého roku. U domácností byl vývoj ještě příznivější, růst důvěry pokračoval třetí měsíc v řadě a spotřebitelské důvěra se tak dostala na nejvyšší úroveň od října roku 2021, ačkoli je stále ještě citelně pod úrovní let 2015-2019. To naznačuje, že horší nálada domácností i firem z počátku roku se začíná obracet a mohla by tak nakonec znamenat rychlejší oživování tuzemské ekonomiky, než se na přelomu roku zdálo.
Domácnosti:
Důvěra domácností se zlepšila třetím měsíc v řadě, březnové zlepšení bylo taženo zejména subindikátorem očekávané finanční situace v následujícím roce. V ostatních složkách se oproti únoru příliš nezměnila, nicméně výraznější optimismus domácností týkající se příjmů je důležitý předpoklad pro oživení spotřeby domácností. Ta doposud zůstávala citelně utlumená a v mezinárodním srovnání byl její reálný propad od konce roku 2019 nejvýraznější ze zemí EU. Indikátor důvěry domácností se tak sice stále nachází pod úrovní příznivějších let 2015-2019 a v tomto ohledu je stále v mírném „krizovém“ módu, již se ale dostal ze svých historicky nejhorších úrovní a naznačuje tak, že současnou situaci tuzemské domácností již nevnímají natolik negativně.
Podniky:
V případě podniků přinesl březen poměrně plošný růst důvěry, a to ve všech sledovaných segmentech kromě stavebnictví. V něm však důvěra rostla solidně v minulých dvou měsících. Ve všech podnikatelských odvětvích kromě průmyslu se březnová důvěra dostala nad svůj 1letý průměr. V průmyslu je stále mírně pod, ale propad důvěry v průmyslu začátkem roku byl citelný a březnový vývoje tak lze hodnotit pozitivně v tom směru, že byl tažen jak příznivějším hodnocením poptávky, tak očekávané výroby v příštích měsících.
Dnešní čísla tak vyznívají pozitivně, ačkoli důvěra domácností se přes zlepšení posledních 3 měsíců nadále nachází pod úrovní předpandemických let, domácnosti současnou situaci již nevnímají natolik negativně a zejména předpokládají zlepšení své finanční situace, což by mohlo znamenat rychlejší oživení doposud utlumené spotřeby domácností. Také v případě firem je patrný náznak optimismu, a to zejména u průmyslu, kde dosavadní předstihové indikátory oživování 0 přinejmenším pro první polovinu roku – nenaznačovaly. Ačkoli čísla jednoho měsíce nelze přeceňovat, závěr prvního čtvrtletí letošního roku naznačuje v tomto ohledu mírný optimismus.