Ekonomický komentář ČBA: Březnová inflace zrychlila nad očekávání na 12,7 %

Inflace v březnu dle očekávání dále citelně zrychlila, a to z únorových 11,1 na 12,7 %. Odhad trhu činil 12,4 %. Za rychlením březnové inflace stalo především skokové zdražení pohonných hmot, ale také další zdražení cen elektřiny a plynu pro domácnosti. Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen potupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Je tak poměrně nemožné odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne, prozatím předpokládáme 14,5 % v polovině roku. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 % a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že ČNB vystoupá se sazbami mírně nad  6 %.

Nepřekvapí, že jedním z největších faktorů březnového zrychlení cen byly ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzínu byla oproti únoru vyšší o 7 Kč, cena nafty pak o 10 Kč, ceny pohonných hmot proto meziměsíčně poskočily o rekordních 21,7 % a jejich meziroční dynamika zrychlila ze 30 na 50 %. Jen tento faktor způsobil zrychlení meziroční inflace v březnu o 0,7 procentního bodu.

Dále opět zrychlily ceny energií, zejména plynu pro domácnosti. Cena elektřiny meziročně zrychlila z 22,6 na 24,7 % yoy, cena plynu pak z 28,3 na 37,7 % yoy. Tyto faktory přispěly k meziročnímu zrychlení cen o 0,3 procentní body, obdobně jako v minulém měsíci. V březnu však dále rostly i ceny zboží a služeb pro opravy bytů či imputované nájemné (16,3 % z 15,7 %) následkem růstu cen stavebních materiálů a cen nových bytů. Růst cen v kategorii bydlení tak dosáhl meziročně 17,6 % a je nejvyšší od konce roku 1998 (na začátku roku 1998 přesahoval 30 %). Historicky nejvyšší růst v časové řadě od roku 1996 však již zaznamenávají kategorie Odívání a obuv, Bytové vybavení, Doprava či Stravování a ubytování. Tyto kategorie přispěly ke zrychlení inflace dále i v březnu. Ceny služeb v březnu zrychlily z 9,6 % na 10,4 %, ceny zboží pak z 12 % na 14,3 %.

Na rozdíl od odhadů před ruským úrokem na Ukrajinu se tak letošní inflace posune o několik procentních bodů výše a bude tak nejvyšší od roku 1993. Inflační odhady se však budou měnit průběžně dle přicházejících čísel. Vzhledem k nejistotě je velmi obtížné odhadnout, jakého vrcholu inflace letos dosáhne. Nyní však předpokládáme vrchol ve výši 14,5 % v polovině letošního roku a za celý letošní rok průměrnou inflaci kolem 13 %. Trh vzhledem k dalším proinflačním vlivům dle vývoje tržních sazeb čeká, že ČNB letos zvýší sazby mírně nad 6 %.

Newsletter