Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

Ekonomický komentář ČBA: Březnový průmysl pozitivně překvapil, bilance zahraničního obchodu v deficitu, dubnová nezaměstnanost poklesla méně, než se čekalo

Březnový průmysl dopadl mírně nad očekávání, když meziročně nepatrně rostl, zatímco konsensus analytiků předpokládal již propad následkem nepříznivých důsledků války na Ukrajině. Bilance zahraničního obchodu naopak skončila v historicky vysokém deficitu následkem vysokých cen ropy a plynu. Podíl nezaměstnaných osob v dubnu mírně poklesl, ale méně, než se předpokládalo. První „tvrdá“ data za březen týkající se reálné ekonomiky tak dopadla mírně lépe, než se čekalo. Problémy pokračují zejména v automobilovém sektoru, kde výroba i export meziročně v březnu propadly o 17 %, nicméně vysoký meziroční propad je tažen i vysokou srovnávací základnou z minulého roku. Meziměsíčně výroba automobilů v březnu stagnovala.

Březnová data z průmyslu na první pohled nedopadla špatně, zatímco trh předpokládal meziroční pokles o téměř 3 %, průmysl nakonec mírně rostl (+0,4 % yoy). Samotný zpracovatelský průmysl nepatrně poklesl, i tak řada průmyslových odvětví vykázala relativně příznivá čísla. Propad ve výrobě automobilů se z meziročního pohledu prohloubil z únorových 9 % na 17 %, nicméně jde o efekt vysoké srovnávací základny z minulého roku, kdy byla výroba silná. Meziměsíčně výroba automobilů stagnovala. Nové zakázky v březnu meziročně vzrostly o 3,4 % yoy (u automobilů však poklesly o 15 % yoy).

Zejména v kontextu březnového výsledku německého průmyslu jsou tuzemská čísla relativně příznivá. Německá průmyslová produkce propadla nad očekávání, a to o téměř 4 % meziměsíčně (-3,5% yoy), výraznější propad zaznamenala pouze na začátku pandemie v roce 2020. Bez energii a stavebnictví byl pak propad průmyslu dokonce 4,5 %, a podobným tempem také propadly nové zakázky.

Newsletter