Ekonomický komentář ČBA: Ceny výrobců dále zrychlily, ČNB příští týden zvýší sazby patrně o 0,75 p.b.

Ceny výrobců v listopadu dále plošně zrychlily, nicméně meziměsíční růst cen oproti rekordnímu říjnu mírně zvolnil. Z meziročního pohledu ceny průmyslových výrobců zrychlily z 11,6 % na 13,5 %. Růst mírně přidal také u zemědělských výrobců či cen stavebních prací, u cen tržních služeb setrval na říjnové úrovni (graf 1). Inflační tlaky z výrobního sektoru však zůstávají silné, což předznamenává další růst spotřebitelské inflace a také další růst sazeb ze strany ČNB. Ta příští středu zvýší své sazby opět intenzivněji, pravděpodobně o 0,75 p.b.

Ceny průmyslových výrobců v listopadu zrychlily meziměsíčně o 1,2 %, což  je oproti říjnu mírně zpomalení z 1,9 %. Meziroční dynamika dále zrychlila z 11,6  na 13,5 %. To byla hodnota zhruba v souladu s tržním odhadem. Zrychlení listopadových cen v průmyslu bylo obdobně jako minulý měsíc taženo zejména kategorií koksu a rafinovaných ropných produktů, odvětvím výroby elektřiny a také odvětvím chemických látek. V listopadu se však k růstu více připojila i kategorie dopravních prostředků, kde se zmírnil meziroční propad a například meziroční dynamika cen ceny automobilů vzrostla z 2 na 5 %. Také ceny potravinové výroby přispěly k růstu v listopadu více. Obecně je růst cen průmyslových výrobců plošný a řada kategorií pokračuje v silném dvouciferném růstu, který započal již několik měsíců nazpět (dřevo +25 %, kovové výrobky +26 %, chemické výrobky + 55 %).

Ceny stavebních prací rostly o 7,9 % (ze 7,5 %) a ceny materiálů pak z 16,8 na 17,1 %. Další zrychlení pak přišlo u cen zemědělských výrobců, ty zrychlily z 14,1 na 14,5 % yoy, meziroční růst ceny rostlinné výroby překonal 20 %, což se bude odrážet i v rostoucích cenách potravin v příštím roce. Ceny tržních služeb rostly o 1,8 % po 1,9 % v říjnu a meziměsíčně ceny stagnovaly.

Ačkoli ceny výrobců v listopadu dále poměrně plošně rostly, z pohledu meziměsíčního vývoje byl cenový růst již oproti říjnu slabší (s výjimkou rostlinné výroby) ,viz graf 2. Obecně však zůstávají inflační tlaky ve výrobním sektoru silné, což předznamenává další zrychlování spotřebitelské inflace a také další reakci ze strany ČNB příští středu, viz níže.

Poslední ekonomický vývoj byl obecně více proinflační, než předpokládala poslední podzimní prognóza centrální banky. Rychleji ve 3. čtvrtletí rostla spotřeba domácností, mzdy, a inflace překvapila jak v říjnu, tak v listopadu (5,8 a 6 vs. 5,5 a 4,9 % v prognóze ČNB), růst jádrové inflace pak byl o to silnější  (realita 6,6 a 7,8 v říjnu a listopadu oproti odhadu ČNB ve výši 6,0 a 6,2 %). Také kurz koruny je v posledním čtvrtletí letošního roku o necelá 2 % slabší, než čekala ČNB (25 Kč za euro oproti dosavadnímu průměru 25,44 Kč za euro). Listopadová prognóza předpokládala růst sazeb v prosinci dle slov T. Holuba o dalších 50 bazických bodů. Současný vývoj tak naznačuje potřebu vyššího zvýšení sazeb. Tomáš Holub pak ve včerejším rozhovoru také naznačil, že se domníval, že se bankovní rada bude v prosinci rozhodovat mezi 50 a 75 body a sám by podpořil vyšší nárůst. Nemůže však vyloučit, že se nakonec nebude diskutovat i vyšší růst, ačkoli nečeká, že by se měl zopakovat tak výrazný skok jako posledně. Vzhledem k bilanci rizik a dalším signálům z řad představitelů centrální banky se tak zdá byt nejpravděpodobnější scénář, že ČNB zvýší sazby příští středu o 0,75 p.b. Trh v tuto chvíli v sazbách FRA předpokládá, že by se základní sazba ČNB mohla v první polovině příštího roku pohybovat na 4,25 % (3M Pribor na 4,4 %).

Newsletter