Růst cen výrobců v lednu dále citelně zrychlil, zejména v průmyslu, kde ceny meziměsíčně poskočily o 7 %. To bylo nejrychlejší tempo růstu od začátku roku 1991. Ceny v průmyslu tak meziročně zrychlily z 13 na 19 % yoy, což výrazně překvapilo trh (odhad 13,5 % yoy), i ČNB (odhad 14,5 % pro 1Q22). Hlavní příčina zrychlení byly ceny energií. Další růst cen zaznamenali také zemědělští výrobci (+21,4 % yoy), a to zejména u rostlinné výroby, kde meziroční dynamika již překonal 32 %. Inflační tlaky z výrobního sektoru se tak začátkem roku citelně zvýšily, což předznamenává i další růst spotřebitelské inflace a také další zvyšování sazeb ze strany ČNB.
Ceny průmyslových výrobců v lednu zrychlily meziměsíčně o silných 6,9 %, což je násobná dynamika oproti nejrychlejšímu růstu v minulém roce (1,9 % yoy v říjnu). Dle ČSÚ šlo v lednu o nejsilnější meziměsíční nárůst od února 1991. Z meziročního pohledu pak ceny průmyslových výrobců zrychlily z 13,2 na 19,4 % (nejrychleji od ledna 1992). Vzrostly především ceny v odvětví elektřiny a plynu, a to ze 7 % yoy v prosinci na 40,6 % yoy v lednu. Tento okruh tak vysvětluje většinu z citelného růstu lednových cen. Ceny průmyslových výrobců bez energií by rostly o 12,8 %. Zrychlily však i ceny u potravinářské výroby či výroby plastů. U kovových výrobků či chemických látek zůstává silná dvouciferná meziroční dynamika, ta však již začala mírně zpomalovat.
Ceny stavebních prací rostly o 8,3 % (ze 8,2 %) a ceny materiálů pak ze 17 na 19,5 %. Další zrychlení pak přišlo u cen zemědělských výrobců, a to z prosincových 18,8 na 21,4 %, meziroční růst cen rostlinné výroby překonal 30 %, což se bude dále odrážet i v rostoucích cenách potravin. Ceny tržních služeb rostly o 3,2 % yoy po 1,7 % v prosinci.
Změna ceníků začátkem roku, která promluvila do zrychlení spotřebitelských cen, výrazně ovlivnila i ceny výrobců, kde tak ceny zrychlily výrazně nad očekávání. Nejcitelnější růst byl v průmyslu následkem vysokých cen energií, ačkoli v některých cenových okruzích již patrně dosáhl svého vrcholu. Lednové ceny výrobců však potvrdily, že inflační tlaky ve výrobních sektorů zůstávají citelné, což bude znamenat tlak na další růst cen pro konečné spotřebitele. Spotřebitelská inflace tak nedosáhla svého vrcholu a v dalších měsících se patrně podívá nad 11% hranici, čemuž přispívá i geopolitická rizika dále zvyšující ceny energetických komodit. Poslední prognóza ČNB předpokládá růst cen průmyslových výrobců v 1. čtvrtletí 2022 o 14,5 % yoy, růst cen zemědělských výrobců pak 16,2 % yoy a cenu ropy Brent na 79,4 dolarů za barel. Lednový vývoj však všechny tyto odhady poslední prognózy ČNB překonává. To předznamenává i rychlejší růst spotřebitelských cen oproti prognóze ČNB a patrně tak i ještě další zvýšení úrokových sazeb směrem k 5% hranici.