Ekonomický komentář ČBA: Ceny výrobců v lednu zrychlily nad očekávání, inflační tlaky tak odeznívají pomalu

Stejně jako v případě lednových spotřebitelských cen, i ceny výrobců v lednu výrazněji zrychlily vzhledem ke změnám ceníků začátkem roku. Na meziroční dynamiku však působí již vysoká srovnávací základna, a tak meziroční růst cen výrobců zpomalil, ačkoli meziroční růst byl stále relativně plošný. Nejcitelněji vzrostly ceny u průmyslových výrobců, kde růst razantně překonal očekávání analytiků (+5,8 % mom vs. 2,5 % mom), jejich meziroční dynamika tak oproti lednu zpomalila jen velmi mírně, a to z 20 na 19 %. Ačkoli na trzích pozorujeme pokles cen řady komodit, do cen výrobců se stále propisují vyšší náklady z loňského roku, které tak budou zpomalování inflace brzdit. Lednové ceny výrobců tak potvrdily pomalé odeznívání inflačních tlaků, což předznamenává i patrně pomalejší snižování spotřebitelské inflace v letošním roce.

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 1,7 %. Jde sice o slabší dynamiku oproti předchozím měsícům i oproti lednu minulého roku, stále však jde o citelný růst, který u živočišné výroby znamená meziroční nárůst cen o téměř 38 %, což je historicky nejvyšší číslo. U rostlinné výroby meziroční růst zpomalil z 22,1 na 17,7 %. Celkově ceny zemědělských výrobců tak z meziročního pohledu stále rostou o 25,5 % yoy (po 27,9 % v prosinci), a to i přesto, že již v lednu minulého roku meziročně rostly o více než 20 % a na meziroční srovnání tak již působí vysoká srovnávací základna.

Ceny průmyslových výrobců vzrostly nad očekávání, a to o 5,8 %, což je jen nepatrně slabší hodnota než v lednu minulého roku (6,9 %). Citelně vzrostla cena elektřiny, uhlí, a dodávky vody. Meziroční dynamika cen tak zvolnila jen mírně z 20 na 19 %. Ceny průmyslových výrobců bez energií se meziročně zvýšily o 13,3 % (vs. 13,5 v prosinci).

Ceny stavebních prací zrychlily o 0,6 % a meziroční dynamika poklesla z 12,9 na 11,4 %. Ceny stavebního materiálu však v lednu dále přidaly o 1,8 %, nejvíce od května minulého roku, a meziroční růst tak setrval jen mírně pod 15 %.

Ceny služeb pro podniky v lednu mírně poklesly (-0,3 % mom ) v důsledku snížení cen za reklamní služby a průzkum trhu o 23 %. Meziročně rostly o 6,3 %.

Newsletter