Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Ceny zemědělských výrobců v listopadu dále citelně rostly, v průmyslu ceny poklesly zejména z titulu poklesu cen ropy

Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně vzrostly o 2,8 %. Nejsilnější meziměsíční nárůst od června přišel po říjnovém 3% poklesu cen, který přinášel určité naděje ohledně dosažení vrcholu u růstu cen zemědělských výrobců. Listopadový vývoj se tak otočil a ceny zrychlily nejen u živočišné výroby, kde rostly i v předchozích měsících (+2,1 % mom), ale opět i u rostlinné výroby (+3,6 % mom), kde ceny již 4 měsíce klesaly. Zde byl meziroční růst tažen zejména cenami čerstvé zeleniny, brambor či cukrové řepy. Z meziročního pohledu tak ceny zemědělských výrobců v listopadu vzrostly o 30 % (po říjnových 27 %), ceny rostlinné výroby pak zrychlily z 23,6 na 26 % yoy a ceny živočišné výroby pak z 35,4 na 36,7 %.

Pokračující růst cen potravin pak předznamenávají i ceny potravinářských výrobců, které dále vzrostly o 1,1 % mom a meziroční dynamika setrvala poblíž 26 %. Ceny průmyslových výrobců obecně sice v listopadu o 1 % poklesly a meziroční dynamika zvolnila z 24 na 21 %, většina tohoto vývoje šla na vrub listopadovému poklesu cen ropy na světových trzích. Ceny také od října mírně tlumí ceny v kategorii elektřina díky úsporám a také díky odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Ceny průmyslových výrobců bez energií zpomalily meziroční dynamiku z 15,7 na 14,6 % (oproti 19,4 % v květnu), je však patrné, že zpomalování je poměrně pomalé, a to navzdory již relativně vysoké srovnávací základně z konce minulého roku.

Ceny stavebních prací rostly stejně jako v říjnu jen o 0,3 % mom a v posledních třech měsících tak ustal svižný růst pozorovaný od ledna letošního roku. Meziroční dynamika však stagnovala na 12 %. Ceny stavebního materiálu mírně poklesly o 0,3 %, a meziroční růst pak ze 17,6 % na 16,9 %, když vrcholu dosáhl v květnu, a to téměř 27 %.

Ceny služeb pro podniky v listopadu dále mírně vzrostly, z meziročního pohledu pak z 6,3 na 6,5 %. Vývoj byl však poměrně různorodý, růst zaznamenaly zejména poštovní a kurýrní služby či vydavatelské služby.

Co z toho plyne: Listopadové ceny výrobců byly do velké míry ovlivněny poklesem cen ropy na světových trzích, což snížilo ceny u průmyslových výrobců nad očekávání. V řadě okruhů však růst cen pokračoval, překvapivý byl zejména u cen rostlinné výroby, kde mohlo jít spíše o jednorázový výkyv, obecně to však společně s vývojem cen živočišný výroby předznamenává pokračující cenové tlaky u cen potravin. Mírný optimismus z říjnových cen výrobců tak listopadové čísla příliš nepotvrdila a ačkoli vývoj je heterogenní, inflační tlaky odeznívají poměrně pomalu. I tak předpokládáme, že ČNB na svém jednání příští týden ponechá úrokové sazby na stávající úrovni.

Newsletter