Ekonomický komentář ČBA: Červencový indikátor PMI naznačuje pokračující zpomalování v tuzemském průmyslu

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v červenci propadl na 46,8 bodů z červnových 49 a je tak již druhý měsíc v řadě na úrovni signalizující zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu. Výroba poklesla nejvýrazněji za poslední dva roky z titulu slábnoucí poptávky, která reaguje na celkový nárůst nákladů klientů spojených s vysokou inflací. Rychlým tempem klesaly také nové zakázky, a to jak domácí, tak zahraniční. Snaha omezit výdaje vedly k nejprudšímu snížení zaměstnanosti od srpna 2020. Vstup tuzemského průmyslu do 3. čtvrtletí tak příliš optimisticky nevyznívá a potvrzuje očekávání, že tuzemská ekonomiky v druhé polovině roku citelně zpomalí.

Dle šetření S&P Global v červenci výroba tuzemských podniků poklesla nejvýrazněji za poslední dva roky z titulu slábnoucí poptávky. Klienti omezují zájem a odkládají zakázky z titulu výrazného růstu nákladů. To vede i k rychlému poklesu nových zakázek, ty exportní klesají již pátý měsíc v řadě. Očekávání firem ohledně výroby v příštím roce se citelně snížily. Nadbytečné kapacity a pokles poptávky pak vedl k nejprudšímu snížení zaměstnanosti od srpna 2020. Vstupy firmám nadále zdražovaly, ale nejpomaleji od ledna 2021, přenos nákladů do finálních cen také zvolnil, a byl nejslabší od května minulého roku. Respondenti zmínili i lepší dostupnost některých vstupů a slábnoucí výpadky v dodávkách.

Nová předstihová data z průmyslu za červenec tak pokračují v ne příliš optimistickém trendu a naznačují pokračující poklesl aktivity tuzemského průmyslu. Nejde však o osamocený případ ČR, obdobný vývoj je patrný i v Německu a celé eurozóně. Předběžný průmyslový PMI z eurozóny poklesl na 49,6 bodů a je nejnižší za více než dva roky. Pokud obhlídneme covidové uzávěrky v roce 2020, zhoršuje se situace v průmyslu eurozóny nejrychleji od prosince 2012, zejména kvůli propadu ve Francii a Německu. Firmy v průmyslu uvedly, že zvýšená nejistota spojená s válkou na Ukrajině, obavy o energetickou bezpečnost a pokračující potíže v dodavatelském řetězci negativně dopadají na prodeje. Cenové tlaky sice zůstávají výrazné, ale oproti předchozím měsícům zvolňují z titulu poklesu poptávky.

Hlavní problém průmyslu tak již nejsou výpadky v dodavatelských řetězcích, které brzdily pocovidové oživování, ale pokles poptávky následkem vysokých nákladů, které nutí firmy šetřit. Ačkoli indikátory z průmyslu jsou během letních měsíců více rozkolísané z titulu celozávodních dovolených, které nejdou lehce z čísel očistit, trend je prozatím zřejmý a potvrzuje slábnoucí ekonomickou aktivitu v druhé polovině roku.

Newsletter