Ekonomický komentář ČBA: Červnový PMI z tuzemského průmyslu poklesl na 49 bodů a je tak nejslabší od poloviny roku 2020

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v červnu propadl na 49 bodů z květnových 52,3, a dostal se tak poprvé od poloviny roku 2020 na úroveň signalizující pokles výroby. Výroba v tuzemském průmyslu dle šetření poklesla nejrazantněji za poslední dva roky, dále ji však doprovázel pokles nových zakázek a firmy poprvé od září předminulého roku začaly propouštět zaměstnance. To je důsledek slabší poptávku od domácnících i zahraničních klientů následkem vysokých cen a nedostatku surovin. Inflační tlaky zůstávají mimořádně silné, ačkoli se oproti předešlým měsícům dále nepatrně snížily. Ačkoli se začíná zmírňovat čipová krize, která automobilky omezovala v poslední roce, sektor zůstává negativně ovlivněn skokovým růstem cen energií a dalších vstupů a obecně slábnoucí poptávkou. Vyhlídky na vývoj tuzemského průmyslu tak zůstávají s řadou nejistot.

Dle šetření S&P Global v červnu výroba v průmyslu poklesla poměrně razantně, a to nejvíce za poslední dva roky. Respondenti hlásili, že zákazníci snižují poptávku následkem narušení dodavatelských řetězců a růstem cen, který nutí zákazníky upřednostňovat pouze nákup nezbytného zboží. Nové zakázky tak klesly čtvrtý měsíc v radě, a to nejrychlejším tempem za poslední dva roky. Také propad zahraniční poptávky zůstal citelný a poptávka tak klesla nejrychlejším tempem od prvního pandemického lockdownu. Snížení nových zakázek vedlo k prvnímu poklesu zaměstnanců od září 2020, a to nejen nenahrazováním odcházejících zaměstnanců, ale i propouštěním. Navzdory všemu firmy zůstávají poměrně optimistické ohledně výroby v budoucnu, ačkoli v červnu tato očekávání klesla na nejnižší úroveň za poslední dva roky. Inflace cen vstupů setrvala na historicky vysokých úrovních, byla však nejslabší za posledních 16 měsíců. To umožnilo výrobcům zmírnit růst cen výstupů, kde bylo tempo zdražování nejslabší za poslední rok.

Nová předstihová data z průmyslu za červen tak příliš optimismu nepřináší, inflační tlaky se sice nepatrně snížily, zůstávají však silné a v kombinaci s dalšími problémy v sektoru vedou k citelnému snížení nových zakázek. To neplatí jen pro tuzemský průmyslu, ale celou eurozónu. Dle předběžného PMI za eurozónu se výstup v průmyslu v červnu poprvé po dvou letech mírně snížil a nové zakázky propadly nejrychleji od května 2020. PMI ve zpracovatelském sektoru eurozóny se tak dostalo na nejnižší hodnotu za poslední dva roky. V obdobném pesimističtějším duchu se vyvíjela situace i v Německu. Naopak čínský PMI v červnu nepatrně vzrostl z titulu odeznění některých dřívějších pandemických restrikcí, nicméně politika nulové tolerance vůči covidu přetrvává, poptávka je tak nadále následkem pandemie slabá a cíl dosažení růstu HDP ve výši 5,5 % bude tak dle odhady řady ekonomů obtížné splnit.

V prostředí oslabující globální poptávky jsou tak vyhlídky na vývoj tuzemského průmyslu zaslouženě pesimistické, ačkoli problémy s nedostatky čipů se dle informací ze sektoru zmírňují, nahradily je problémy jiné, a to skokový růst cen energií a dalších vstupů, přísnější měnové podmínky či slabší poptávka. Předstihové indikátory sice bývají rozkolísané a není nutné na základě jedné hodnoty měnit odhady, trend je však zřejmý a potvrzuje slábnoucí ekonomickou aktivitu evropského průmyslu v druhé polovině roku.

Newsletter