Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Dubnová inflace poklesla z 15 na 12,7 % zejména vlivem silnějšího poklesu cen potravin

Dubnový meziroční růst cen zpomalil z březnových 15 % na 12,7 %, což je hodnota nepatrně pod odhadem analytiků dle Reuters (13,3 %) i odhadem ČNB (13,2 %). Meziměsíčně ceny poklesly o 0,2 % po březnovém růstu o 0,1 %.

Hlavní příčina meziměsíčního poklesu cen a snížení meziroční inflace nad očekávání jde na vrub cenám potravin. Ty meziměsíčně poklesly o 1,6 % (první pokles od října roku 2021), což vzhledem k vysoké váze této položky ve spotřebním koši znamenalo pokles meziměsíční inflace o 0,25 procentního bodu. Přitom tradiční sezónní pokles potravin v dubnu bývá podstatně mírnější kolem -0,4 %. Meziroční dynamika pak poklesla i vzhledem k vysoké srovnávací základně o to výrazněji, a to z březnových 24 % na 17,5 %, to znamená, že samotné potraviny „ukously“ v dubnu oproti březnu z meziroční inflace jeden procentní bod.

Další protiinflační vliv souvisí s cenami energií, kde meziroční dynamika dále zpomalila u zemního plynu z 60 na 53 % a u elektřiny z 30 na 25 %, meziměsíčně však ceny dále mírně vzrostly. Zpomalení meziročního růstu cen energií pak meziroční inflaci snížilo o 0,4 procentní body oproti březnu. Dalším faktorem jako v předcházejících měsících je i další zpomalení růstu imputovaného nájemného (4,9 % yoy vs. 6,8 % v březnu).

Proinflačním směrem pak mírně působil růst cen zboží a služeb pro údržbu domácností či telefon. služeb či alkoholických nápojů. Stále však platí, že celá řada položek pokračuje v solidním meziměsíčním růstu a protiinflačně působí jen kvůli vysoké srovnávací základně.

Dubnový pokles inflace byl tak tažen převážně vlivem poklesu cen potravin, které se v předešlém roce citelně rostly. Tato položka je však často velmi rozkolísaná a jeden meziměsíční pokles je tak potřeba brát s rezervou. Globální ceny potravin však v posledních měsících meziročně klesají o 20 %, ačkoli stále zůstávají o zhruba třetinu vyšší než před začátkem růstu cen v roce 2021/22. I přes dnešní mírné protiinflační překvapení nadále předpokládáme, že celoroční inflace se bude letos pohybovat kolem 11 %. Nejvýraznějším rizikem je však inflace příštího roku, ačkoli výrazně poklesne, hlavní nejistotou je, zda se dostane k 2-3 % hranici dle standardních odhadů a vlivu vysoké srovnávací základny, nebo se zakoření v tuzemské ekonomice na vyšší úrovni.

Newsletter