Ekonomická důvěra v dubnu plošně vzrostla, nejvíce pak byla tažena průmyslem, domácnostmi a službami. Nárůst důvěry však zaznamenaly všechny sledované segmenty ekonomiky, k čemuž došlo naposledy v polovině předminulého roku. Důvěra mezi podnikateli je tak na nejvyšší úrovni od července minulého roku, u spotřebitelů je pak na úrovní před začátkem konfliktu na Ukrajině. U průmyslových firem se opět zvyšuje vnímání nedostatku vhodných zaměstnanců jako bariéry růstu, stále převládá však nedostatečná poptávka, která se nicméně postupně snižuje. Zatímco obavy z růstu cen domácností se dále snížily a jsou nejnižší za posledních více než 10 let, očekávání firem ohledně dalšího růstu cen se zvýšila. Dubnové indikátory důvěry tak vyslaly poměrně silný signál, že ekonomická aktivita se vyvíjí příznivějším směrem, což bude spíše udržovat inflační tlaky zvýšené a bude podporovat argumenty ČNB pro mírný růst úrokových sazeb na květnovém jednání ČNB.
Důvěra domácností v dubnu poměrně silně vzrostla a ačkoli stále patří v historickém kontextu mezi slabé, sentiment domácnosti se evidentně zlepšuje. Domácnosti vnímají optimističtěji ekonomickou situaci a svou vlastní finanční situaci, klesají obavy z nezaměstnanosti. Navzdory tomu stále třetina domácností hodnotí svou finanční situaci hůře než před rokem, v tomto ohledu se vývoj oproti předešlým měsícům příliš nezměnil. Překvapující je, že dále se citelně snížila obava domácností z růstu cen, dostala se dokonce na nejnižší úroveň od konce roku 2011. V přetrvávajícím prostředí rostoucích cen je tento vývoj poměrně překvapující a je tak otázkou, zda lze tento vývoj nakonec hodnotit pozitivně, jelikož může indikovat, že si domácnosti na prostředí vyšší inflace spíše zvykly. Ačkoli se důvěra domácností začala v letošním roce obecně zlepšovat, stále zůstává z historického pohledu nízká, odpovídá však úrovni odcházející krize druhé poloviny roku 2013.
Také důvěra mezi podnikateli se v dubnu plošně zvýšila, nejvíce ji táhl stejně jako v předešlém měsíci průmysl, v dubnu se však přidaly i služby. Příznivé je, že průmysl táhlo na rozdíl od předchozího měsíce i příznivé hodnocení současné situace, nejen pozitivnější vyhlídky do budoucna. Zlepšení ve službách byla způsobeno především očekáváním silnější poptávky v příštích 3 měsících. Dubnová data pak přinesla také informace o vývoji kapacit a bariér růstu. Obecně platí, že se jako bariéra růstu mírně snižuje nedostatek poptávky a materiálu a naopak se opět zvyšuje faktor nedostatku pracovní síly. To je indikace, že se ekonomické situace obecně a trh práce se opět vyvíjí příznivěji, z pohledu antiinflačního boje to je však pro centrální banku spíše nepříznivá zpráva společně s tím, že očekávání růstu prodejních cen opět vzrostlo jak v průmyslu, tak ve službách, a ve stavebnictví a maloobchodu se snížilo jen nepatrně. Dnešní indikátory důvěry tak vyznívají vesměs pozitivně, z pohledu centrální banky však přináší jestřábí argumenty a květnové jednání tak nakonec nemusí byt ohledně vývoje úrokových sazeb tak jednoznačné, jak se ještě před několika týdny mohlo zdát.