Ekonomický komentář ČBA: Dubnový PMI naznačuje další citelný růst výrobních cen a zesilující problémy v dodavatelských vztazích

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v dubnu mírně propadl na 54,4 bodů. Ačkoli výstup firem v průmyslu v dubnu opět mírně vzrostl, nové zakázky dále poklesly. Rekordně pokračují v růstu také prodejní ceny, jejichž růst byl druhý nejsilnější za poslední dvě dekády. Problémy v dodavatelských řetězcích opět zesilují, jednak následkem konfliktu na Ukrajině, jednak také novými pandemickými restrikcemi v Číně. Tamní indikátory v průmyslu jsou již dva měsíce v oblasti propadu a ilustrují tak zesilující dopad pandemie na tamní průmysl.

Dle šetření S&P Global se sice v dubnu výroba v tuzemském průmyslu mírně zvýšila, nové zakázky však poklesly nejrychleji od července 2020. Dle respondentů  byl pokles zakázek způsoben růstem prodejních cen a nedostatkem materiálů, které brzdí výrobu. Růst vstupních cen pokračoval, zejména oceli, plastů, obalového materiálu, firmy se tak snažily náklady přenést na zákazníka a tempo výstupních cen tak bylo v dubnu druhé nejvyšší v historii časové řady od ledna 2003.

Obdobné problémy však nehlásí jen tuzemští výrobci. Indikátor PMI z Eurozóny v průmyslu poklesl na nejnižší hodnoty za téměř poslední dva roky a průmyslová aktivita v dubnu tak stagnovala. Nepříznivě zasažen byl dle šetření zejména automobilový sektor, kde výroba poklesla. Většina firem byla zasažena opětovným zhoršením dodavatelských vztahů a prodlužováním času dodávek, a to jednak z důvodu situace na Ukrajině, ale také nových pandemických lockdownů v Číně.  Zesilující problémy v Číně ilustrují i tamní indikátory PMI, které v dubnu propadly hlouběji pod hranici 50 bodů z důvodu zpřísňujících pandemických restrikcí, které způsobují jak rychlejší propad nových objednávek, tak produkce. Podmínky v průmyslu se tak v Číně zhoršují druhý měsíc v řadě, a to nejrychlejším tempem od února 2020.

Situace v průmyslu tak zůstává dle nejnovějších předstihových indikátorů z průmyslu začátkem druhého čtvrtletí složitá. Výrobu brzdí opětovně zesilující problémy v dodavatelských řetězcích, a to jak z důvodu válečného konfliktu na Ukrajině, tak pandemických restrikcí v Číně. To bude přinášet další proinflační faktory, které zůstávají ve výrobním sektoru dle šetření nadále rekordní a budou tak zesilovat i tlaky na růst tuzemských spotřebitelských cen.

Newsletter