Ekonomický komentář ČBA: Důvěra se v říjnu zlepšila, táhl ji zejména optimismus v automobilovém sektoru

Ekonomická důvěra se v říjnu zlepšila a do velké míry tak kompenzovala její propad v minulém měsíci. Nárůst byl tažen jak domácnostmi, tak podniky, kde se zlepšila zejména situace v průmyslu, zatímco v ostatních sledovaných podnikatelských segmentech pokračoval mírný pokles. V případě domácností i podniků se důvěra nachází pod svým dlouhodobým průměrem.

Podnikatelský segment nejvíce ovlivnila důvěra v průmyslu, která po prudkém propadu v září opět rychle vzrostla, což bylo taženo odvětvím automotive. Zde dle respondentů avizované potíže v dodavatelských vztazích odezněly rychleji. Růst důvěry tak táhl subindikátor očekávané výroby v příštích 3 měsících, který bývá v posledním období velmi rozkolísaný. Hodnocení současné celkové poptávky se však zlepšilo jen nepatrně a zůstává slabé. U ostatních sledovaných segmentů důvěra poklesla, s tím, že v případě služeb je nejslabší za poslední rok, v případě maloobchodu pak od začátku roku 2021. Vývoj bariér růstu pak ukázal, že nedostatek zaměstnanců se stal oproti červenci více akutní zejména ve stavebnictví, mírně se pak zvýšil i v průmysl.

U domácností důvěra vzrostla zejména příznivějším výhledem domácností na ekonomickou situaci v příštích 12 měsících. Příčiny podprůměrné důvěry domácností však zůstávají, a to horší finanční situace oproti minulosti a obavy z budoucího ekonomického vývoje, což nepřináší příliš optimismu ohledně zotavování tuzemské spotřeby domácností.

Očekávání budoucího růstu cen se oproti září snížilo zejména ve stavebnictví a službách, kde však stále setrvává výrazněji nad průměrem let 2019-2020.

Pro jednání centrální banky v příštím týdnu vyznívají dnešní čísla smíšeně, své argumenty si v nich najdou jak zastánci poklesu sazeb, tak i ti, kteří preferují snižování sazeb oddálit až na začátek příštího roku. Indicie by mohly přinést ještě případné komentáře radních ČNB před začátkem mediální karantény.

Newsletter