Ekonomický komentář ČBA: Důvěra v říjnu dále klesá, obavy domácností z inflace dosáhly nového maxima

Indikátory důvěry v říjnu dále poklesly, a to jak u podnikatelů, tak domácností. U podnikatelů pokračoval pokles důvěry zejména v průmyslu, kde zintenzívněly problémy s dodávkami polovodičů a způsobily tak výrazné odstávky výroby. Domácnosti se obávají zhoršení své vlastní finanční situace a také rostou jejich obavy z inflace, které dosáhly v říjnu nového historického rekordu.

Důvěra domácností citelněji poklesla již v září a vzhledem k ne příliš příznivému vývoji v posledním měsíci není překvapující, že říjnová čísla přináší další pokles. Méně příznivý ekonomický výhled, růst cen energií, obavy z inflace a další zhoršování pandemické situace se musely v tomto ohledu negativně projevit. Domácnosti se tak více obávají horšího ekonomického vývoje, ale citelně se v říjnu zvýšily jejich obavy z vlastní finanční situace. Ty se téměř dostaly na úroveň z dubna minulého roku, když vrcholila první vlna pandemie. Na domácnosti také doléhají vyšší obavy z inflace, indikátor obav z růstu cen dosáhl svého nového vrcholu a je tak nejvyšší za posledních 20 let, viz graf 1.

Důvěra mezi podnikateli zaznamenala pokles již čtvrtý měsíc v řadě. V posledních dvou měsících pak byl propad nejvíce tažen průmyslem, kde nedostatek čipů narušil výrobu a Škoda Auto tak oznámila výrazná omezení výroby až do konce roku. Citelně tak v průmyslu propadl počet firem, které očekávají zlepšení situace v příštích 3-6 měsíčnících. Důvěra stagnovala ve stavebnictví, naopak velmi mírně vzrostla v maloobchodě a ve službách, viz graf 2.

Jako nejvyšší bariéra růstu průmyslových firem zůstává nedostatek materiálů, na druhé místo se pak dostal nedostatek poptávky. Nepatrně se snížil nedostatek vhodné pracovní síly (graf 3). Ten však zůstává  – a ještě v říjnu mírně vzrostl – jako hlavní bariéra růstu ve stavebnictví.

Co z toho plyne: Vývoj posledních měsíců rozhodně nepřináší příliš optimismu. To bylo patrné již v září, kdy důvěra propadla jak mezi domácnostmi, tak podnikateli. Říjen však dále odhalil závažnost energetické krize, která bude pro řadu domácností znamenat v příštích měsících násobné náklady na energie, což zdaleka nevykompenzuje ani plánované snížení DPH. I z toho důvodu se patrně výrazně zhoršilo očekávání domácností ohledně své vlastní finanční situace. Obavy z inflace pak vzrostly mezi domácnostmi nejvíce v délce časové řady, tj. za posledních 20 let.  Vstup do posledního čtvrtletí letošního roku tak nezačíná nejlépe, a to již samotný růst za 3. čtvrtletí, jehož první odhad zveřejní ČSÚ v pátek, spíše za původními odhady zaostane.

Newsletter