Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Ekonomický komentář ČBA: Důvěra v září dále propadla, jak u domácností, tak podniků

Zářijové indikátory důvěry příliš pozitivních zpráv nepřinesly, u domácností se důvěra po mírném srpnovém růstu opět propadla a dostala se na nejnižší úroveň od počátku sledování dat. Domácnosti se začínají více obávat zhoršení své vlastní finanční situace, růstu nezaměstnanosti, opět vzrostly obavy z růstu cen. Téměř třetina domácností uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými fin. prostředky. Pokles důvěry nastal v září i mezi firmami, zejména ve službách, ale i v průmyslu. Firmy začínají být méně optimistické ohledně výroby a poptávky v příštích měsících, což doposud drželo důvěru firemního sektoru relativně vysoko. Očekávání prodejních cen se v září mírně snížilo, nejvíce pak ve stavebnictví.

Důvěra domácností v září poklesla, vymazala tak zcela její mírný zářijový nárůst a dostala se na nejslabší hodnotu od sledování dat od roku 2002, u některých delších subindikátorů je pak dokonce nejslabší  od začátku roku 1998. Domácnosti se obávají zhoršení ekonomické situace i vlastní finanční situace, citelněji se také zvýšily obavy z růstu nezaměstnanosti. Dle ČSÚ téměř třetina domácností uvádí, že již nyní sotva vyjde se svými finančními prostředky. Obavy z růst cen se v září opět zvýšily a jsou nejvyšší od května, srpnový pokles byl tak v tomto ohledu jednorázový výkyv.

Také důvěra mezi podnikateli v září poklesla, a to čtvrtý měsíc v řadě. Pokles byl plošný napříč všemi sledovanými segmenty kromě stavebnictví, kde důvěra vesměs stagnovala po výraznějším srpnovém propadu. Nejvyšší pokles zaznamenaly služby, další snížení důvěry však přichází i z maloobchodu a průmyslu, kde se především snížila doposud optimistická očekávání ohledně výroby v příštích 3 měsících. Téměř po roce v průmyslu převážil podíl podniků, které již očekávají snížení své výrobní činnosti v období příštích třech měsíců. Ve službách se pak také snížilo očekávání ohledně budoucnosti, ale i hodnocení současné poptávky. Očekávání prodejních cen se plošně – leč mírně – snížilo, nejvýrazněji ve stavebnictví.

Co z toho plyne: Ačkoli důvěra v podnikatelském sektoru v září klesla již čtvrtý měsíc v řadě, její propad žádným překvapením není jelikož její celková úroveň se nachází stále relativně vysoko vzhledem k nejistotám, kterým ekonomika čelí z titulu energetické krize či obav z příchodu recese. Podniky tak přehodnocují doposud relativně optimistická očekávání ohledně zlepšení situace v příštích měsících a tento trend patrně ještě neskončil. U domácností se nepotvrdil obrat v důvěře ze srpnových dat, spíše naopak se vnímání situace dále zhoršilo. Indikátory důvěry v září tak vysílají další růst obav mezi domácnosti, a to navzdory tomu, že v září bylo oznámeno zastropování cen energií, které mělo za cíl obavy domácností a firem snížit. Přitom data nereflektují další eskalaci válečného konfliktu na Ukrajině a vyhlášení mobilizace, jelikož sběr dat byl ukončen 19. září.

Newsletter