Ekonomický komentář ČBA: Hypoteční aktivita v září dále poklesla, meziroční propad překročil 80 %

Objem poskytnutých hypoték se v září dále snížil. Banky a stavební spořitelny dle zářijového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 7,16 mld. Kč, což je o 2,9 mld. Kč méně než v srpnu. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak po srpnu dále zesílil na téměř 30 % a jedná se tak o třetí citelnější meziměsíční propad v řadě. Přitom hypoteční aktivita bývala v minulých letech v září oproti srpnu obvykle stejná či spíše mírně vyšší.

Hypoteční trh tak dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 78 % v srpnu na 82 %. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je zářijový objem poskytnutých hypoték téměř o tři čtvrtiny nižší.  Za celý letošní rok, tj. od ledna do září, propadla aktivita na hypotečním trhu téměř o 60 % (nové i refinancované úvěry).

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v září klesl na 6 mld. Kč ze srpnových 8,2 mld. Kč. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) dosáhl v září 1,2 mld. Kč. Také počet nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl téměř o třetinu na 2 054, přitom průměrný měsíční počet v první polovině letošního roku byl 6 tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce. Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v září zesílil, a to na 80 % v případě objemu a 77 % v případě počtu hypoték. Od začátku letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 48 %.

Výrazný utlum aktivity na hypotečním trhu ilustruje i fakt, že se objem nově poskytnutých hypoték v září dostal na nejslabší úroveň od začátku roku 2014. Hypoteční trh tak v posledních měsících výrazně propadl následkem vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v září mírně vzrostla na 5,83 % z 5,76 %, po zaokrouhlení tak vesměs stagnovala kolem hranice 5,8 %. Průměrná hypoteční sazba se tak dostala na nejvyšší úrovně za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovaly sazby také na obdobně vysokých úrovních. Realizované ceny poskytnutých hypoték tak postupně dohnaly nabídkové ceny, které již v posledních měsících stagnují či v některých případech mírně klesají v souladu s vývojem tržních úrokových sazeb. Hypoteční sazby tak již dosáhly svého vrcholu.

Newsletter