Ekonomický komentář ČBA: Inflace v únoru poklesla na 16,7 %, inflační tlaky však odeznívají prozatím pomalu

Únorový meziroční růst cen zpomalil z lednových 17,5 % na 16,7 %, což je hodnota nepatrně nad odhadem analytiků dle Reuters (16,6 %) i odhadem ČNB (16,5 %). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,6 % po 6 % v lednu.

Hlavní příčina mírného poklesu meziroční inflace byla spojená s bydlenímkde mírně klesaly oproti lednu jak ceny energií, tak ceny vlastnického bydlení (imputované nájemné). Z titulu vysoké srovnávací základny však meziroční dynamika klesla citelněji, v případě cen energií tak snížila meziroční inflaci o 0,4 procentní body, imputované nájemní pak 0,2 p.b. Imputované nájemné začalo v posledních měsících klesat a tak jak v druhé polovině roku 2021 pomáhalo inflaci zrychlovat, nyní pomáhá v rychlejším snižování. Bez této položky by však meziroční inflace činila 18 %. Ceny potravin po dalším citelném lednovém zdražení v únorů již rostly jen mírně, a to o 0,6 %.  Meziroční růst potravin tak zvolnil z 25,6 na 24,6 %  a meziroční inflaci také mírně snížil.

Proinflačně v únoru působily alkoholické nápoje, ceny dovolených, kultury či zboží pro údržbu domácností, kde příspěvky k meziroční inflaci oproti lednu rostly.

Prognóza ČBA očekává stejně jako ČNB průměrnou inflaci v letošním roce ve výši 10,8 %, v příštím roce pak mírně nad 3 % (ČNB 2,1 %). Odhady inflačního vývoje jsou však velmi nejisté a budou se tak odvíjet nejen od vývoje cen komodit na světových trzích, ale i letošní dynamiky mezd či ukotvenosti inflačních očekávání. Dosavadní letošní inflační čísla však spíše naznačují, že inflační tlaky odeznívají poměrně pomalu a velká část poklesu meziroční inflace je tažena zejména statistickým efektem vyšší srovnávací základny, případně pokles u některých cen je nahrazován růstem jiných cenových okruhů. Pokud se podíváme na sezónně očištěnou meziměsíční inflaci bez administrativních a regulovaných cen, tak zůstává v posledních 3 měsících na velmi podobné úrovni a její snižování je poměrně mírné. Tento vývoj tak posouvá odhad celoročního vývoje inflace nepatrně nad 11 %.

Newsletter