Ekonomický komentář ČBA: Koruna se přiblížuje hranici 24,7 Kč za euro

Koruna dnes dále zpevnila a přiblížila se hranici 24,7 Kč za euro. Dostala se tak na nejsilnější hodnotu od října 2012, jelikož pokořila i dosavadní pointervenční (předpandemické) maximum z února 2020, kdy se pohybovala těsně nad hranicí 24,8 Kč  za euro.

Trend posilování koruny je patrný již od konce listopadu, kdy začaly na trhu odeznívat obavy z nové mutace koronaviru, které korunu dočasně opět oslabily. K tomu se však v prosinci připojil další vyšší než očekávaný růst sazeb ČNB, ale především jestřábí vyznění tiskové konference centrální banky, která naznačila, že se úrokové sazby mohou v letošním roce nakonec zvyšovat více, než trh do té doby předpokládal. Trh tak během posledních týdnů citelně navýšil sázky na růst sazeb ČNB a nyní čeká, že se letos základní sazba dostane až téměř k 5% hranici (vrchol 3×6 FRA 5,11 %, poté mírný pokles). Právě tento faktor, tj. očekávání vyšších sazeb v tuzemské ekonomice, stojí od konce prosince za rychlejším posílením koruny. Vyšší úrokové sazby totiž zvyšují atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů. Carry trade je tak nyní z pohledu zahraniční investora extrémně atraktivní, například přes 1letý forward (25,9 Kč za euro) dosahuje výnos téměř 5 % p.a.

Svůj vliv na posilování mohla na přelomu roku mít obecně také nižší likvidita na trhu, kdy se tolik neobchoduje a několik větších transakcí pak dokáží kurz ovlivnit. Další roli může mít i tradiční sezónní posilování koruny začátkem roku, kdy si hráči na finančním trhu začínají opět otevírat  své pozice  – podobný trend rychlejšího zpevňování koruny začátkem roku byl patrný již v několika letech před příchodem pandemie. Určitou roli mohou hrát i sázky trhu na to, že pozitivní vliv na korunu bude mít také zahájení odprodávání výnosů z devizových rezerv ČNB, s čímž má ČNB letos v lednu začít. Ačkoli informace o odprodávání rezerv byly oznámeny již dříve, tržní nejistota v závěru roku spojená s pandemii mohla snížit ochotu některých hráčů mít tyto pozice otevřené.

ČNB předpokládá průměrný kurz koruny v prvním čtvrtletí letošního roku na úrovni 24,4 Kč za euro a posupné posilování až na hranici 24 Kč za euro koncem roku (průměr za letošní rok na 24,2 Kč za euro, v roce 2023 pak 23,95 Kč za euro). Ačkoli koruna by díky očekávaným vyšším úrokovým sazbám mohla být letos nakonec silnější, než se zdálo například v listopadu minulého roku – tehdy konsensus analytiků čekal letos jen mírné posílení koruny pod hranici 25 Kč za euro – dosažení hranice 24 Kč za euro se však i nyní zdá poměrně optimistické. Úrovně 24,5 Kč za euro sice může koruna letos dosáhnout poměrně rychle, pod ní se však bude dostávat dle našeho názoru obtížněji. Svou roli může sehrát například i rychlejší než očekávané utahování měnové politiky Fedu, což by přes posílení dolaru vůči euru bylo negativní i pro kurz koruny vůči euru. Silnější kurz koruny pak může zmírnit jestřábí rétoriku ČNB, což by bylo nakonec pro korunu také negativní. I přes poslední vývoj kurzu koruny tak stále předpokládáme její pomalejší posilování oproti předpokladu poslední prognózy ČNB.

Newsletter