Ekonomický komentář ČBA: Květnová důvěra mírně poklesla, a to jak mezi podnikateli, tak domácnostmi

Ekonomická důvěra v květnu nepatrně poklesla, a to jak mezi podniky, tak domácnostmi. V případě podniků byl vývoj rozdílný pro služby a maloobchod, kde důvěra vzrostla a je nejvyšší za poslední rok, naopak v průmyslu po předešlých příznivějších měsících klesla a klesá třetí měsíc i ve stavebnictví. U domácností se přerušily 4 měsíce sílícího optimismu a důvěra poklesla zejména kvůli méně optimistickým vyhlídkám na budoucí ekonomickou situaci. I přesto se důvěra domácností stále nachází na nejvyšších úrovních od konce roku 2021, ačkoli je stále pod úrovní příznivějších let 2015-2019. I přes květnový pokles je dosavadní průběh indikátorů důvěry domácností příznivý a naznačuje sílící spotřebu domácností, v případě podniků a zejména průmyslu pak potvrzuje rozkolísanost dat a velmi obtížnou predikovatelnost budoucí výroby.

Domácnosti:

Důvěra domácností po několikaměsíčním zlepšování v květnu mírně poklesla. To bylo taženo zejména subindikátorem budoucí ekonomické situace, který se v květnu ve vnímání respondentů zhoršil. Respondenti také hlásí menší úmysl spořit a nakupovat větší nákupy. Tyto změny však byly méně významné. Celkově se důvěra domácností v letošním roce citelně zlepšila a dostala se na úrovně z konce roku 2021, tj. před začátkem inflační/energetické krize a války na Ukrajině.  To je pozitivní výhled pro letošní spotřebu domácností, která by s tak mohla zotavovat i mírně rychleji, než očekávají poslední prognózy.

Podniky:

V případě podniků přinesl květen smíšené informace. Důvěra se dále zlepšila v maloobchodě i ve službách, kde se v obou případech nachází na nejvyšší úrovni v posledním roce. V průmyslu důvěra opět klesla vlivem obvyklého „podezřelého“, a to subindikátoru „očekávaného vývoje výroby v příštích 3 měsících“. Ten táhl důvěru v průmysl v minulých měsících, nyní však stál výhradně za jejím poklesem. Firmy však obecně hlásí příznivý vývoj výroby v posledních měsících, což potvrzují i tvrdá čísla, výhled je však v tomto ohledu opět méně příznivý.  Ve stavebnictví pokles důvěry pokračuje 3. měsíc v řadě, ačkoli hodnocení poptávky se mírně zlepšuje. Celková podnikatelská důvěra se v květnu nachází zhruba na podobné úrovni jako před rokem.

Dnešní čísla důvěry i přes pokles není nutné hodnotit příliš negativně. Důvěra domácností se oproti minulým rokům stále nachází na podstatně lepší úrovni a signalizuje větší ochotu utrácet. V případě průmyslu je volatilita čísel relativně běžná a to zejména v části očekáváné budoucí výroby. Nicméně skutečnost, že situace v průmyslu se zlepšuje jen velmi opatrně, je zřejmé i z jiných ukazatelů a dřívější růst důvěry byl tak brán s určitou rezervou.

Newsletter