Ekonomický komentář ČBA: Lednový maloobchod dle očekávání, meziroční propad pokračuje, ačkoli se oproti prosinci zmírnil

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v lednu z meziměsíčního pohledu mírně vzrostly o 0,3 %, meziroční propad se mírně zmírnil z 8,1 % na 7,7 %, což byla hodnota v souladu s odhadem trhu. Leden letošního roku měl o jeden pracovní den více než v loňském roce, bez očištění o tento kalendářní vliv pak maloobchodní tržby v lednu poklesly o 6,5 %. Meziroční propad maloobchodu tak pokračuje devátý měsíc v řadě. Po propadu v loňském roce o 3,7 % by mohl letos poklesnout zhruba o 1,5 %.

Maloobchodní tržby po 3 měsících poklesu v lednu mírně meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Na rozdíl od předešlých měsíců, kdy překvapivě silně klesaly prodeje potravin, se jejich tržby očištěné o cenové vlivy v lednu meziměsíčně zvýšily o 1,7 %. Další výrazný meziměsíční nárůst zaznamenaly také prodeje pohonných hmot (+2,5 % mom). Naopak prodeje nepotravinářského zboží klesly o 1,1 %, kde šel pokles na vrub prodejům přes internet či prodejům zboží pro domácnost či kulturu ve specializovaných prodejnách.

Z meziročního pohledu pak propad tržeb nepatrně zpomalil z 8,1 % (po revizi, dříve -7,3 %) na 7,7 %, bez očištění o vliv kalendářní vlivů pak činil 6,5 %. U potravin se propad zmírnil z 10,7 (po revizi, dříve 10,2 %) na 8 %. U nepotravinářského zboží pak propad zesílil z 8,2 % na 9,5 %.  Prodeje automobilů pak mírně rostly. Statistici zároveň lednovými čísly revidovali i dřívější časovou řadu s tím, že meziroční vývoj byl změněn k horšímu v druhé polovině roku 2022, zatímco v první polovině roku 2022 byla čísla revidována mírně směre nahoru (zejména pro potraviny a prodeje automobilů).

V nominálním vyjádření tržby i přes svůj reálný propad vzhledem k inflaci rostly o 6,1 %, u potravin pak o 10,7 %. Ve srovnání s průměrem předpandemického r. 2019 pak domácnosti zaplatily v lednu o 22,5 % více, koupily si však v reálném vyjádření o 4 % méně. V případě potravin pak reálně o 9 % méně (nominálně +21 %) a u nepotravinářského zboží se v loňském roce prodeje postupně snižovaly, až se v lednu dostaly zhruba na úroveň průměru roku 2019, nominálně však byly o téměř čtvrtinu vyšší.

Ačkoli tak samotná lednová čísla byla oproti konci minulého roku nepatrně příznivější, nic nemění na tom, že domácnosti musí z titulu dvouciferné inflace a vysokých cen energií nadále omezovat svou spotřebu a za celý letošní rok tak maloobchodní tržby dále patrně poklesnou, a to kolem 1,5 %.

Newsletter