Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ekonomický komentář ČBA: Listopadový PMI zůstává pod 42 body a potvrzuje pokračující pokles průmyslové aktivity

Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) v listopadu nepatrně poklesl z 41,7 na 41,6 bodů, zatímco trh čekal mírně zlepšení. PMI tak signalizuje citelně zhoršující se podmínky v tuzemském průmyslu, a to již šestý měsíc v řadě v důsledku propadu nových zakázek i výroby. Vzhledem ke slabší poptávce se v listopadu oproti říjnu snížil tlak na růst cen a zmírnily se problémy v dodavatelských řetězcích. Vyhlídky do budoucna však zůstávají nepříznivé a S&P Global předpokládá, že tuzemský průmysl v příštím roce mírně poklesne.

Dle šetření S&P Global se podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu oproti říjnu dále zhoršily.  Pokles výroby zrychlil a byl nejvýraznější od května 2020, kdy industrie čelila pandemickým odstávkám. Pokračoval citelný pokles nových zakázek, a to domácích i ze zahraničí, což šlo na vrub nižší poptávce následkem vysokých cen energií a vysoké ekonomické nejistotyNižší nové zakázky vedly další měsíc v řadě k poklesu zaměstnanosti z titulu snahy o snížení nákladů. Ceny vstupů pokračovaly v růstu, tempo však bylo nejslabší za poslední dva roky, zmírnilo se i zdražování výstupů. S&P Global předpokládá, že tuzemský průmysl v příštím roce propadne o 1 %.

Nová předstihová data z průmyslu za listopad nejen z tuzemské ekonomiky, ale i eurozóny či Německa, potvrzují, že poptávka následkem energetické krize klesá a poslední čtvrtletí letošního roku bude ve znamení recese. Na tom nemění nic ani skutečnost, že v Německu a eurozóně se listopadové PMI oproti říjnu nepatrně zlepšily – stále však zůstávají pod hranicí 50 bodu signalizující zhoršování podmínek v průmyslu. Se slabší poptávkou se pak mírně snižují i tlaky na růst cen a problémy v dodavatelských řetězcích.  Vyhlídky respondentů do budoucna ohledně výroby v příštím roce zůstávají negativní. Ačkoli tak nadále pozorujeme určitý nesoulad mezi předstihovými ukazateli a reálnými čísly z průmyslu, vyhlídky zůstávají negativní a začínají naznačovat, že po mírném růstu v letošním roce tuzemský průmysl v roce 2023 patrně opět poklesne.

Newsletter