Ekonomický komentář ČBA: Maloobchod v listopadu zklamal, meziměsíčně dále poklesl zejména z titulu slabších prodejů potravin

Maloobchodní tržby (bez automobilů) v listopadu z meziměsíčního pohledu poklesly o 0,3 %, meziroční propad se mírně snížil z 9,9 % na 8,7 %, trh však čekal nepatrně příznivější čísla (-8 % yoy) a zároveň říjnové hodnoty statistici revidovali směrem dolů. Maloobchod v listopadu tak zklamal a pokračuje jeho slábnutí následkem vysoké inflace a energetické krize, které negativně dopadají na příjmy domácností. Od ledna do listopadu 2022 tuzemské tržby meziročně klesly v průměru o 3,1 %, přitom v krizových letech 2009 či 2012 činil propad „jen“ mírně nad 1 %. To dokládá, jak citelně současná krize dopadá na útraty domácností, které klesají již citelněji také u obvykle více stabilnějšího prodeje potravin.

Maloobchodní tržby v listopadu pokračovaly v meziměsíčním poklesu o 0,3 %. Pokles byl sice mírnější ve srovnání s říjnovými 2,1 % (revidováno ke slabším číslům z -1,8), trh však s výjimkou září meziměsíčně klesá již od dubna. Propad byl tažen zejména potravinami (-1,4 % mom), zatímco tržby u nepotravinářského zboží mírně rostlo, stejně tak tržby pohonných hmot (obojí +0,3 % mom).

Z meziročního pohledu propad tržeb nepatrně zpomalil z 9,9 % (po revizi z 9,4) na -8,7 %. Pokles byl také poměrně plošný s výjimkou kosmetického zboží. Prodeje nepotravinářského zboží meziročně klesly o 9,6 % (v říjnu o 12 %), prodeje potravin pak o 9,2 (po 7,2 % v říjnu, očištěno o kalendářní vlivy). Prodeje pohonných hmot o 2,1 %.

V nominálním vyjádření tržby i přes svůj reálný propad vzhledem k inflaci rostly o 6 %, u potravin pak o 10 %. Ve srovnání s průměrem předpandemického r. 2019 pak domácnosti zaplatily letos v listopadu o 22 % více, koupily si však v reálném vyjádření o 3 % méně, u potravin pak je rozdíl ještě citelnější, útraty jsou vyšší o téměř 20 %, reálné nákupy však poklesly o 9 %.

Od ledna do listopadu klesly maloobchodní tržby meziročně o 3,1 %, prodeje potravin pak o 4,5 %. Za celý rok 2022 tak maloobchod poklesne kolem 3 %. Přitom v krizovém roce 2009 či 2012 činil propad tržeb kolem 1 %. Maloobchodní tržby tak dle očekávání slábnou, což je spojeno s růstem inflace, cen energií a slábnoucí kupní sílou domácností. Přitom tržby klesají i u potravin, které bývají obvykle stabilnější. Téměř 30% růst cen potravin však nutí domácnosti šetřit citelněji i v tomto segmentu. Vzhledem k pokračujícímu tlaku na disponibilní příjmy domácností lze očekávat, že maloobchod poklesne i v letošním roce. Dle šetření FocusEconomics se prozatím čeká pokles o 1,5 %.

Newsletter